Velice frekventovaným slovním spojením se v těchto dnech ve sdělovacích prostředcích stala „depolitizace státní správy“, s níž se argumentuje v souvislosti s projednáváním služebního zákona. „Ve středečních Událostech, komentářích ČT24 tvrdila první místopředsedkyně ANO paní Jourová, že vzorem pro depolitizaci státní správy jsou pravidla fungování samosprávy, kde jsou na rozhodující úřednická místa vybíráni uchazeči podle odbornosti, což mají na starosti tajemníci úřadů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.
„To paní Jourová tvrdila v přímém přenosu bez mrknutí oka a nebyla panem moderátorem přerušena, ačkoli to je nesmysl velký jako dům. Každý, kdo někdy viděl zblízka městský či krajský úřad, dobře ví, proč je to nesmysl. Protože když proběhnou krajské nebo místní volby, tak tam přijde vítězná reprezentace, starosta nebo hejtman, politický náměstek, političtí ředitelé nebo šéfové odborů, a to všechno má za sebou politické zadání. Tajemník rozhoduje maximálně o obsazení místa uklízečky,“ podotýká v nadsázce Petr Žantovský.
Při řečech o konkurzech se zapomíná na pracovní smlouvy
To, že ji moderátor Martin Veselovský neopravil, přičítá tomu, že to buď neví, nebo mu to nepřišlo zajímavé či důležité. „Nebo dochází k takovému ryzímu českému propagandismu, že jsme se všichni mlčky dohodli, že se bude depolitizovat státní správa, že se bude depolitizovat skrze ten služební zákon, který vyžaduje Evropská unie, a dál už nepřemýšlíme, jestli všechny věty, které kolem toho zaznívají, jsou pravda, nebo nejsou. Těch nesmyslů či věcí plynoucích z neznalosti věci padá v téhle diskusi mnohem víc,“ upozorňuje mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník