„Ten vysoký počet kandidátů a nových politických hnutí byl jakýmsi důkazem rozpaků veřejnosti nad politikou velkých a dosud známých politických stran. Úspěch hnutí ANO se tak dá pokládat za fenomenální jev současnosti. Ovšem osobně se domnívám, že za čtyři roky z něj může být též zcela zřetelná strana pravicového typu. V každém případě fenomén ANO, tak jak válcoval všechny strany, je jedna věc, kterým se lišily výsledky těchto voleb od těch ostatních. Potvrdila se tak nespokojenost s politikou ostatních stran. Dá se mluvit o trendu probouzení společnosti,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Jan Petránek.
Ono probouzení společnosti podle něj spočívá právě v tom, že se lidé rozhodli spontánně vzít věci do svých rukou a ucházet se o zvolení do funkcí, v kterých by mohli něco zásadního měnit. I když ne vždy uspěli, zkusili to a zkusili to demokratickou cestou. „Ačkoli jsem četl některé komentáře, které chválily volební účast, domnívám se – i kvůli výše uvedeným důvodům – že zdaleka nebyla tak dobrá, jak být mohla. Lidé v naší zemi by měli mít větší zájem o to, co se kolem nich děje a kdo to bude moci ovlivňovat. Kdyby jich přišlo více k volbám, mohla i ta různá nově vzniklá hnutí třeba zaznamenat větší úspěch,“ domnívá se Jan Petránek.
Nehrozí Česku vláda jedné strany?
Jelikož v případě hnutí ANO panují spekulace a obavy z toho, zda svojí přesilou nenastartuje v Česku novou „vládu jedné strany“, která by se mohla zvrtnout až k jisté formě totalitního vládnutí, zeptaly se ParlamentníListy.cz zkušeného a ostříleného novinářského matadora též na to, zda jsou takové obavy namístě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová