Zločinci z Majdanu i odjinud, elektřina a miny: Exministr obrany varuje před tím, co vypadlo z ukrajinských mocných

18.06.2014 7:49 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý ministr obrany generál Miroslav Kostelka je přesvědčen, že ukrajinský prezident Petro Porošenko by měl jednat se všemi stranami bez jakýcholi podmínek. Kritizoval jeho slova, že vyhlásí amnestii pro vzbouřence, kteří se nedopustili na východě Ukrajiny těžkých zločinů.

Zločinci z Majdanu i odjinud, elektřina a miny: Exministr obrany varuje před tím, co vypadlo z ukrajinských mocných
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nastupující prezident Petro Porošenko děkuje lidu

„Která komise to bude posuzovat, jestli se dopustil zločinů Pravý sektor třeba na Majdanu, nebo někteří jiní, kteří stříleli lidi, nebo se jich dopouštějí v Luhansku? Jednání by tedy měla začít bez jakýchkoli podmínek, podle mého názoru je to jediná cesta k tomu, aby se situace na Ukrajině zklidnila," řekl odborník v otázkách vojenské bezpečnosti v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Nejnovější vývoj: Na východě Ukrajiny zavládlo dočasné příměří

Ukrajinský prezident Porošenko prohlásil, že až uzavře hranici s Ruskem, vyhlásí dočasné příměří. Má to prý být začátek jeho mírového plánu. Považujete tento plán za reálný, když podle informací ukrajinská vláda dnes kontroluje jen 250 kilometrů z dvou tisíc kilometrů dlouhé hranice s Ruskem?

Moc reálně mi to nezní. Ale domnívám se, že jednání by měla probíhat současně, protože se to nechalo dojít do stavu, kdy vzájemná, ne snad nenávist, ale nepochopení druhé strany, gradovaly do takových nehezkých výšek. Já jsem od počátku říkal, že jedinou možností řešit problémy na Ukrajině je jednání, a ta už měla probíhat dávno.

Ale stále není jasné, s kým chce vlastně ukrajinský prezident Porošenko jednat, protože prohlásil, že vyhlásí amnestii pro vzbouřence, kteří se nedopustili těžkých zločinů. A separatisty nazývá teroristy, takže s těmi asi jednat nemíní.

Otázka je, kdo rozsoudí, který člověk se dopustil jakých zločinů. Která komise to bude posuzovat, jestli se dopustil zločinů Pravý sektor třeba na Majdanu, nebo někteří jiní, kteří stříleli lidi, nebo se jich dopouštějí v Luhansku? Kdo se dopustil zločinů v Oděse? Jakým způsobem to vyřešíme, kdo to rozsoudí, kdo bude prokurátorem a kdo obhájcem? Myslím, že to jsou tak složité otázky, že by se mělo začít jednat bez ohledu na to, kdo má na čem jakou vinu, protože to stejně nikdo řádně neuchopí, kromě nějaké mezinárodní komise, která neexistuje a zřejmě existovat nebude, protože - jak se říká - Ukrajinci by si to měli vyřešit sami. Jednání by tedy měla začít bez jakýchkoli podmínek, podle mého názoru je to jediná cesta k tomu, aby se situace na Ukrajině zklidnila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…