Komunisté se podle místopředsedy, poslance a stínového ministra financí Jiřího Dolejše deklarují jako proevropská strana. Přitom v minulosti se vůči vstupu do Evropské unie dost tvrdě vymezovali. Proč ten obrat?
Ono je to ještě trochu jinak. V KSČM od počátku existovaly dva proudy. Jedni byli zásadně proti, jiní říkali ano, ale do této EU ne. Oni nejsou proti politické a ekonomické spolupráci, ale nesouhlasí s Evropskou unií v této podobě. Takže chtějí i v tomto něco změnit.
Myslíte, že by mohli čeští komunisté evropskou levici nějak ovlivnit?
Tak komunisté jsou součástí evropského parlamentu, ale celkově levice je zatím slabá. Uvidíme, jak to bude vypadat dál, až po dalších volbách, do jaké míry současná situace pozici levice ovlivní. Zatím to bylo posunuté doprava, ale krize může leccos ovlivnit. Může pak dojít k posunu doleva, a to zejména v případě, že levice přijde s nějakým programem. KSČM se, podle všeho, chystá s takovým programem přijít, takže uvidíme.
Co z toho, co vytyčil Jiří Dolejš, považujete za nejdůležitější?
Rozhodně akcent na to, že se hodlají aktivizovat a využít ekonomických problémů, respektive krize, k nalezení východiska, posílení svého vlivu a uplatnění alternativy, o níž jsou přesvědčeni, že ji mají.
Ve Vašem hlase zaznívá pochybnost, byť mírná. Proč?
To není pochybnost vůči vizím KSČM. Jde spíše o to, že tato krize není samozřejmě první, ale už čtvrtá v pořadí novodobých dějin. V těch dřívějších hrály velkou roli nové technologie, které dokázaly vytvořit nová pracovní místa, nové impulsy. Zatímco nové technologie nyní tento problém pouze zhorší.
Jak tedy na to?
To lze udělat pouze jako komplexní celkovou přestavbu, a to není možné udělat v rámci samotné České republiky, ale pouze v rámci Evropy a myslím, že to je právě to, co si řada lidí neuvědomuje. Myslím, že komunisté si jsou dobře vědomi, že je to záležitost velké systémové změny.
V rovině ČR to tedy nemá šanci na vyřešení?
To rozhodně ne. Slyšel jsem, jak se na levici operuje s příkladem Číny, nebo dokonce Venezuely, ale je třeba si uvědomit, že jsou tyto země z technologického hlediska přece jenom pozadu, takže nemají ty problémy, které má Evropa nebo vyspělé země. To je docela jiná rovina.
Proč ale tyto země problémy nemají, zatímco vyspělé země ano?
Protože u nich nové technologie problémy zatím nepřinášejí, u nás už ano. U nás už technologie vytvářejí jen nové problémy, zatímco pro ně jsou nové technologie stále ještě zdrojem nových pracovních míst.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká