Cirkus v Senátu: Jednalo se o úřadu vyšetřujícím zvěrstva komunistů

20.06.2012 21:31 | Zprávy

Takový cirkus, který se odehrál v Senátu na zasedání o situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), se často nevidí ani ve sněmovně. Kromě vzájemného osobního napadání byly k mání i fotky rozbordeleného pracoviště.

Cirkus v Senátu: Jednalo se o úřadu vyšetřujícím zvěrstva komunistů
Foto: Martin Kovář
Popisek: KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultury a oddechu Julia Fučíka

Na jedné straně stáli současní, na druhé bývalí pracovníci ústavu a jeho kritici. Publicistka Petruška Šustrová se divila, že za čtyři roky existence vydal ÚSTR pouze pět vlastních vědeckých publikací, což je prý ostuda.

V Zaháňském salónku českého Senátu byla při veřejném slyšení k aktuální situaci v ÚSTR hlava na hlavě. Veřejná rozprava, která následovala po něm, připomínala cirkus, za který by se zúčastnění nemuseli stydět vybírat vstupné. Bývalí a současní zaměstnanci si tam vyčítali i nos mezi očima a to způsobem, který je nejčastěji vidět v současné Poslanecké sněmovně. Prostě cirkus plný invektiv a špiclování.

Pět vlastních publikací

V salónku bylo dusno až k padnutí a při diskuzi se všichni zapotili. „Ústav a archiv neplní funkci, ke které vznikl. Člověk, co pátrá ve své minulosti, raději hledá v mé databázi EZO. Na ÚSTRu jsou totiž přepojeni k nějaké paní Palečkové, která jim řekne, ať se obrátí na Pence. To je zarážející. Máme o dvě stě padesát přístupů více než státní instituce, která má rozpočet skoro dvě stě milionů korun a x desítek zaměstnanců. Ústav by se měl zrušit, “ řekl aktivista v oblasti lidských práv Stanislav Penc.

Chartistka a publicistka Petruška Šustrová se vyjádřila o personálních čachrech v ústavu, kdy kritičtí vedoucí pracovníci buď dostanou výpověď, anebo jsou donuceni sami odejít. „Minule jsem dostala do ruky katalog publikací ÚSTR a udělala si srovnání. Ve vědeckých monografiích a záznamech vědeckých konferencí. Týká se to šestadvaceti publikací. ÚSTR totiž má vykonávat hlavně vědeckou činnost. Sedm publikací napsali autoři, kteří nemají s ústavem nic společného, dalších šest lidé, co byli propuštěni, anebo odmítli s institucí spolupracovat. Osm dalších jsou diplomové nebo disertační práce, které autoři nevypracovali během působení na ÚSTR. Dalších jedenáct je vydáno ve spolupráci s některým nakladatelstvím. Na ty ústav přispíval. Je to bohulibá činnost, ale není na ni potřeba sto dvaceti lidí, co tam pracují. Zůstává tam pět publikací, co vznikly z činnosti ÚSTR, což se mi zdá za čtyři roky jeho působení málo,“ sdělila s tím, že podobná zoufalá situace je i v zahraniční spolupráci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …