Ivo Valenta: Vydávat inkluzi za fatální střet dobra a zla je nepřijatelné

02.06.2016 17:23 | Zprávy

Nervozitu a nejistotu přináší fakt, že již od prvního září letošního roku má vejít v platnost tzv. inkluze neboli společné vzdělávání. To má umožnit, aby do tříd se zdravými dětmi byly zařazovány i ty s mentálním postižením. Oponenti novely školského zákona, která byla po vetu prezidenta Miloše Zemana znovu schválena na konci května v Poslanecké sněmovně, argumentují tím, že se dále sníží úroveň vzdělání v českých školách. Mnozí jsou i přesvědčeni, že jde o záměr přicházející ze zahraničí a ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) to podporuje.

Ivo Valenta: Vydávat inkluzi za fatální střet dobra a zla je nepřijatelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta

„Předně považuji za zcela nepřijatelné, že spor o inkluzi je jejími zastánci vydáván za fatální střet dobra a zla, za něco, bez čeho naše společnost nemůže fungovat a bez čeho je nelidská, cynická a zavrženíhodná. Domnívám se, že současný stav, kdy zkrátka děti, které z různých důvodů nezvládají vzdělávací standardy nastavené na určitém průměru, chodí do škol se speciálním režimem, je možná daleko spravedlivější než umělá a rovnostářská snaha dát těmto dětem stejný vklad, jako mají ostatní,“ říká pro PL slovácký senátor Ivo Valenta. Nicméně věří, že bychom ještě na poslední chvíli měli zbrzdit tento experiment, i když novela odklad neumožňuje. Inkluze zanechá v našem školství podle Valenty nenapravitelné následky. Mentální či jiné rozdíly lze vyrovnávat jen do určité míry a není v lidských silách zcela a dokonale napravit všechny přírodou dané nerovnosti. To je sociální inženýrství a snaha o rovnostářství. „Rovněž si nemyslím, že hodnoty jako solidarita nebo soucit by měly být něčím, co by dětem měla vštěpovat škola. Ať chceme, nebo nechceme, škola by stále měla zůstávat místem, kde se vyučuje, vzdělává, nikoliv vychovává. Od školy my, rodiče, očekáváme, že naučí naše děti základním znalostem rodného i cizích jazyků, matematiky a dalších předmětů. Ale hodnotový systém jim chceme a měli bychom dávat sami,“ soudí Valenta. Senátor brání i samotné učitele. Tito lidé nemají podle něho jednoduché povolání, nesou velkou společenskou odpovědnost a své práci věnují i mnoho volného času. Těžko po nich lze chtít, aby byli supermany, zvládali tutéž látku vykládat na mnoho odlišných způsobů s ohledem na specifika toho kterého žáka a zvládali být soustředění i za přítomnosti dalších asistentů. Asistenti naopak budou představovat určitý rušivý element vstupující do jejich výkladu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …