Ministři financí do basy a platit jak mourovatí. Nejdrsnější Tomio Okamura

27.10.2012 17:44 | Zprávy

O knize nově zvoleného senátora Tomia Okamury „Umění žít“ již nedávno ParlamentníListy.cz informovaly. Nyní redakce vybírá další zajímavé pasáže, ve kterých Okamura odkrývá i některé své radikálnější nápady a názory.

Ministři financí do basy a platit jak mourovatí. Nejdrsnější Tomio Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Jedním z těchto témat jsou justiční omyly, což je i důvod, proč Okamura odmítá případné znovuzavedení trestu smrti. „Vzhledem k rozdílné kvalitě naší justice jsem proti,“ uvádí v knize.

„Jedna ze zásadních věcí, co hodlám v politice prosazovat, jsou systémová řešení, která by snížila počet justičních omylů,“ píše novopečený senátor. Například po vzoru vyspělých zemí navrhuje zřízení Nezávislého státního orgánu vyšetřujícího podezřelé kauzy.

Jak by to fungovalo? „Úřad by přijímal žádosti o přezkum kauz – tyto kauzy by tým expertů selektoval, vybíral skutečně podezřelé a ty potom s pomocí expertního týmu kriminalistů a právníků prošetřoval,“ vysvětluje Okamura a pokračuje. „Policie, státní zástupci a soudci musí být skutečně a odvolatelně zodpovědní za výsledky své práce – nikoli formálně jako dnes.“

Soudci musí být trestně odpovědní. Pak je naděje

To by znamenalo změnu postavení soudců a zavedení osobní, trestní a hmotné odpovědnosti, rychlejší odvolatelnost a omezení mandátů. Navíc by podle zlínského senátora mělo být povinné elektronické zaznamenávání výslechů, což by snížilo riziko falešných doznání.

Se změnou tohoto systému, jak Okamura ve své třetí knize píše, musí přijít i zásadní změny v českém vězeňství. „Vězni žijí v ČR v nelegálních, nezákonných podmínkách. V prvé řadě je problém, že chceme dodržování zákonů po lidech, k nimž se chováme nezákonně. To platí všeobecně – jakou motivaci má cikán nekrást měděné dráty, když bílý beztrestně rozkrade miliardy,“ ptá se.

Kámen úrazu je podle Tomia Okamury i v samotném ministerstvu spravedlnosti. „Co je největší problém české justice? Ve své podstatě ministři spravedlnosti. Lidé malí, bez vize, svázaní s profesní lobby, lidé bez schopnosti nadhledu, pohledu na celek a bez vůle a touhy měnit systém k lepšímu,“ je přesvědčen.

Pospíšil má dávno sedět, pomáhal mafii

„Navzdory mediálním mýtům, hlouposti a neschopnosti ostatních ministrů, byl Jiří Pospíšil vrcholem neschopnosti, hlouposti i všehoschopnosti v tom nejhorším slova smyslu. Systém práva už tak morálně slabý, vychýlený k nespravedlnosti, lámal a pokřivoval k absolutním zvěrstvům,“ nešetří kritikou vůči exministrovi.

Jde ale ještě dále. „Pospíšil patřil ne na ministerstvo, ale na Bory. Protože jde skutečně o cílený útok na právní systém a jeho likvidaci ve prospěch organizovaného zločinu. Občas čteme pochvalné glosy, že exministr reagoval na exekutorské excesy. To je opravdu dobrý vtip. Anebo vzato vážně, lež,“ pokračuje drsně Okamura, který vůči nekalým praktikám exekutorů vystupuje delší čas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…