Nejdřív populističtí nýmandi, teď Babiš. Senátor Vystrčil pronesl na Vírské univerzitě třetího věku varovná slova

02.04.2015 16:33 | Zprávy

REPORTÁŽ První dubnový den se v kulturním domě v obci Vír (okr. Žďár n. S.) setkal senátor za ODS Miloš Vystrčil s frekventanty tamní Vírské univerzity třetího věku – hravé organizace místních seniorů, kteří se pravidelně setkávají k diskusím nad nejrůznějšími tématy. Iniciátorem pozvání i vzniku samotné univerzity je starosta obce Ladislav Stalmach, zvolený za uskupení Muži pro Vír.

Nejdřív populističtí nýmandi, teď Babiš. Senátor Vystrčil pronesl na Vírské univerzitě třetího věku varovná slova
Foto: Ladislav Stalmach
Popisek: Senátor Miloš Vystrčil na besedě s občany ve Víru

Leitmotivem vystoupení senátora Vystrčila byla parafráze titulu známé knihy a vírští senioři tak přicházeli na besedu nazvanou „Jak jsem potkal politiku“. V kulturním domě se pak sešlo kolem padesáti posluchačů. Vystoupení Miloš Vystrčil uvedl shrnutím své politické dráhy, která začínala v Občanském fóru města Telče a působením v tamním zastupitelstvu, pokračovala přes starostenský post až na pozici hejtmana Kraje Vysočina a přivedla ho až k současnému senátorskému angažmá.

Konsensu se naučil v komunální politice

Z celého vystoupení bylo cítit, že dlouholetou doménou Miloše Vystrčila byla komunální a regionální politika. Zdůraznil, jak důležitá byla komunikace s opozicí při nastavování pravidel při vzniku krajů, což má podle něj příznivé důsledky dodnes, a také z toho lze vyvodit obecnější poučení. „Zásadní věci jsme neprosazovali silou aktuální koalice, snažili jsme se o jejich projednání s opozicí, a ne jí navzdory. Věděli jsme totiž, že pokud to uděláme, opozice nás jednou vystřídá a potom všechno bude měnit. To je mimochodem typické pro Českou republiku, podívejte se, jak dopadl druhý důchodový pilíř nebo regulační poplatky. Nám se to v kraji ale povedlo a v současnosti náměstek hejtmana z ČSSD sestavuje rozpočet úplně stejným mechanismem jako my, jediným rozdílem je, že má lepší počítač. Jsem rád, že v kraji kontinuita funguje v kolejích, jaké byly kdysi nastaveny,“ řekl Miloš Vystrčil.

Podle něj by ani skupina vládnoucí celostátně neměla prosazovat většinou jednoho nebo dvou hlasů věci, které mají dlouhodobě fungovat. „To nemůže dobře dopadnout, vyzkoušeli jsme si to v této zemi několikrát a děláme to stále znovu. A zase to vypadá, že budou přijaty věci, které opozice chce zrušit,“ konstatoval senátor Vystrčil. V úvodním vystoupení Miloš Vystrčil také hájil politiky, zejména ty na komunální a krajské úrovni: „Ve společnosti je velmi rozšířená představa, že politici nic nedělají a jen tak někde lenoší. Sám bych politikům na krajské nebo komunální úrovni ledacos vyčetl, ale jak je většinou znám, rozhodně to není lenost. Starostu lenocha uvidíte jen málokdy. To ale neznamená, že když není lenoch, dělá vše automaticky dobře.“

Přidal i osobní pocity z volební porážky ODS v roce 2008, kdy v kraji zvítězila ČSSD, a připomněl si své profesní začátky středoškolského učitele. „Když jsme v roce 2008 prohráli krajské volby, dva roky jsem učil na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Učit mě baví, a kdybych se narodil v demokratické zemi, byl bych dnes učitelem, a nikdy do politiky nešel,“ říká Miloš Vystrčil. Působení v Senátu ale kvituje kladně, v pozici senátora může ve srovnání s hejtmanskou funkcí více sám rozhodnout, co bude dělat, komu pomáhat, co podporovat a co ne. „Na druhé straně je zde odpovědnost k voličům, kteří mi dali hlas ve většinovém systému, odpovědnost je přímá,“ vysvětluje vysočinský senátor. Z platformy Senátu lze podle něj zviditelnit i témata regionu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …