Navíc se obává toho, že se ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Leošem Hegerem z TOP 09 rozhodlo likvidovat akutní lůžka v nemocnicích. A bude to mít podle ní i důsledky pro pacienty.
Čtěte také:
"Neomezená moc pojišťoven, která se tímto návrhem otevírá, v systému zdravotní péče absolutně nevyvažuje zvýšení nákladů zvýšením kvality či vyšší odbornou úrovní péče. Zaplatíte víc, dostanete míň. Pojišťovnám ale dál porostou zisky. Pokud někdo deklaruje, že je třeba šetřit, pak by měl v prvé řadě veřejnosti zodpovědět logické otázky: Jaké jsou zůstatky na účtech jednotlivých zdravotních pojišťoven? Kam jdou peníze z pokut a paušalizací jak pacientů, tak lékařů?" ptá se senátorka a ombudsmanka pacientů Alena Gajdůšková.
Nakoupily zdravotní pojišťovny Kalouskovy dluhopisy?
Dodává pro ParlamentníListy.cz pak i to, že je důležitá ještě jedna otázka, kterou by měli pacienti pokládat. A to, zda je pravda, že zdravotní pojišťovny nakoupily v letošním roce státní dluhopisy za několik miliard?
Čtěte také:
"Pokud je to pravda, tak je to natolik závažné, že jsem v minulém týdnu odeslala ministru Leoši Hegerovi oficiální dopis, v kterém ho žádám o vysvětlení a uvedení faktů na pravou míru. Protože pokud by tomu tak bylo, byl by to velký problém," konstatuje pro redakci Gajdůšková.
To, že penále za nezaplacené pojistné, je skoro vždy vyšší než dlužné pojistné, je již známý fakt. Stejně tak jako to, že skoro nikomu, kdo se o dluhu dozví a chce ho zaplatit, není penále odpouštěno. Není přitom výjimkou původní dluh třeba dvacet tisíc korun (cca 10 měsíců neplacení pojistného), který v okamžiku vymáhání už ale přesahuje sto tisíc korun.Nemluvě o tom, pokud vymáhání dluhu dostanou do rukou ještě exekutoři.
"Ty pojišťovny přitom dlužníka ani neupozorní, mnohdy jde o opomenutí neúmyslné, jen třeba za několik dnů, a ta částka přesto po letech vyšplhá k horentním sumám. To, že dluhy pojišťovny nevymáhají hned, svědčí i o jejich špatném hospodaření," konstatuje senátorka Gajdůšková.
Čtěte také:
Mluvčí Všeobecné zdravotní pojšťovny (VZP), která má největší podíl pojištěnců v zemi, však zastává názor, že pojišťovny mají jasno v tom, kam peníze z vymáhaného penále a pokut putují. "Tyto výnosy jdou prakticky vždy do základního fondu a za určitých okolností se penále od plátců může podílet i na tvorbě fondu prevence. Jejich další užití v rámci základního fondu ale nerozlišujeme," reagoval Jiří Rod pro ParlamentníListy.cz.
Snižování aktuních lůžek ruší možnost přirozené regulace sítí
Jak už však bylo uvedeno, vedle otázek k hospodaření pojišťoven ale Alena Gajdůšková jako ombudsmanka Svazu pacientů kritizuje i návrh ministerstva zdravotnictví o rušení akutních lůžek v nemocnicích.
Čtěte také:
"Návrh ministerstva odporuje uznávaným zásadám a právům, jako svobodná volba zdravotnického zařízení, přibližování služeb občanům, bezpečnost a hospodárnost veřejného zdravotnictví, ruší možnost přirozené regulace sítě skutečnou potřebou," upozorňuje dále ParlamentníListy.cz Gajdůšková.
Dodává, že se nyní celý systém sítě zdravotnických zařízení vyvádí z pod veřejné kontroly. "Spolu s již přijatou možností plateb za zdravotní péči vytváří prostor pro nekontrolovatelný růst nákladů na zdravotní péči. To je obecně nepřijatelné, protože odporuje ústavně chráněnému právu člověka na rovné šance a nediskriminaci. Nepřijatelné by to ale mělo být i pro ty, kteří tleskají privatizaci zdravotní péče, a prý si rádi u lékaře připlatí. Za své peníze nedostanou totiž žádnou přidanou hodnotu," varuje senátorka.
Čtěte také:
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová