Takto se vypořádají s církevními restitucemi senátoři. Argumenty se sypou

06.08.2012 19:08 | Zprávy

Senát se chystá projednávat církevní restituce. Opozice je připravena návrh zákona zamítnout, pravicoví senátoři s tím nesouhlasí a tvrdí, že zákon, jak je připravený, dokáže čelit neoprávněným požadavkům. ParlamentníListy.cz proto zajímalo, jak budou někteří senátoři hlasovat a proč.

Takto se vypořádají s církevními restitucemi senátoři. Argumenty se sypou
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhla konference na téma aktivni stárnutí a mezigenerační solidarita v ČR

Podle senátních kuloárů je pravděpodobné, že tento zákon nebude Senátem vrácen s pozměňovacími návrhy, ale že bude zamítnut. V případě, že senátoři zákon zamítnou, bude sněmovna potřebovat 101 hlasů k jeho prosazení, stejně, jako by tomu bylo v případě, kdyby ho nepodepsal prezident republiky.

Starostové jásají, že vázaný majetek bude odblokován

„S názorem opozice naprosto nesouhlasím, říká místopředseda Senátu a kandidát na prezidenta za ODS Přemysl Sobotka. „Jsem člověk, který je konzervativně pravicově založený a jsem přesvědčen, že co bylo ukradeno, musí být vráceno,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Sobotka. Jak říká, v zákoně je stanoveno, že církev musí prokázat, že jí ten majetek patřil.

Navíc je podle Sobotky řada starostů, kteří jásají, protože s příchodem tohoto zákona se odblokuje vázaný majetek, s nímž obce nemohly nakládat. „Obce se tak mohou volněji rozvíjet,“ dodává modrý senátor.

„Navíc ten cíl, kdy vláda přestane platit miliardy ročně na platy duchovních, kdy nakonec dojde k odluce církve od státu, je z mého pohledu dobrý postoj. Je třeba dokončit ten proces, abychom už konečně napravili spáchanou křivdu,“ dodává Přemysl Sobotka.

Komunistická senátorka je přesvědčená, že církev káže vodu, ale pije víno

„Budu rozhodně hlasovat proti zákonu,“ řekla ParlamentnímListům.cz komunistická poslankyně Marta Bayerová. Jak říká, stát vnímal řadu budov jako památky a pečoval o ně. „Vrazil do toho spoustu peněz z kapes našich daňových poplatníků, právě proto, že jsme je jako památky vnímali,“ dodává. Také z městských rozpočtů šlo podle Bayerové na církevní objekty hodně peněz, protože to bylo vnímáno jako místní kolorit. „U nás ve Znojmě jsme si vážili těch památek, takže se opravdu udržovaly a církev to za ta léta nestálo ani korunu,“ říká komunistická senátorka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …