VIDEO Aktivista naléhavě nutil Zdeňka Škromacha ke skandálnímu prohlášení. A kandidát na prezidenta to ustál. Ale stojí to za to to vidět...

02.03.2015 14:44 | Zprávy

V sobotu 28. února se v Hodoníně v Domě kultury konal Česko-slovenský sněm, na němž se sešli odpůrci rozdělení Československa. Za Slovensko vystoupil i Rudolf Vaský, který je slovenskými médii označován za extremistu a který si na fóru zaměřeném na kritiku současného systému nebo legitimitu rozdělení ČSFR udělal prostor pro vlastní extempore. Přítomen byl i místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). Ten se akce podle svých slov zúčastnil, jelikož se konala v jeho volebním obvodu. "Účast jsem využil k diskusím, ale s akcí nemám nic společného,“ doplnil.

VIDEO Aktivista naléhavě nutil Zdeňka Škromacha ke skandálnímu prohlášení. A kandidát na prezidenta to ustál. Ale stojí to za to to vidět...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach

Vaský před akcí i během ní atakoval účastníky a snažil se je přimět k vyslovení souhlasu s obnovením Československé socialistické republiky. Jakmile se Vaský dozvěděl, že je přítomen senátor Zdeněk Škromach, prohlásil, že „až budeme soudit všechny, kdo se podíleli na fašistickém režimu od roku 1989, bude to pro něj polehčující okolnost, pan Škromach nebude zastřelen“. Tak originálně Vaský ocenil fakt, že Škromach přišel na sněm.

Jedním z prvních, kdo se s Rudolfem Vaským dostal do diskuse, byl právě senátor Zděnek Škromach, který hned na začátku debaty uvedl, že si není jistý, že je obnovení Československa reálné: „Protože žiji tady na moravsko-slovenském pomezí, byl jsem vždy proti rozdělení, ale nejsem si jistý, zda by k takové obnově v době, kdy jsou obě země členy Evropské unie, ještě byla vůle, v této době to nemá smysl.“ Na to ještě relativně klidně Vaský reagoval slovy, že pokud se obnoví Československo, vynulují se tím všechny dluhy, protože Československá socialistická republika si nikdy žádné dluhy neudělala a nikdo nic nemůže vymáhat ani od Čechů, ani od Slováků.

„Vrátíme všechno, co bylo narabováno a budeme dělat privatizaci – to neznamená obnovu komunismu, ale obnovu Československé socialistické republiky za účelem vzniku nástupnického státu, aby od nás nemohl nikdo nic vymáhat. Začneme od začátku,“ řekl Vaský. Když Škromach namítal, že přes to, že ne všechno je ideální, jsou věci složitější a je třeba vycházet z vůle národů, Vaský ho přerušil a tvrdil, že tak, jako byla v roce 1945 zneplatněna Mnichovská dohoda, stejně lze postupovat teď a vyhlásit celé období po listopadu 1989 za období bezpráví a vlády organizovaného zločinu a obnovit Československo – z jednoho dne na druhý, stejně snadno jako v roce 1945. Na otázku, jak by záměr mohl být realizován ze dne na den Vaský odpověděl: „Můžeme vytvořit československé legie jako Štefánik a bude to. Způsobů, těch je milion. Všichni, kdo tady vládli od roku 1989, musí jít dolů první. Válka se blíží, ať si to přejeme, nebo ne. A fašisti to chtějí.“

Genocida ekonomickým způsobem

Po extempore se Zdeňkem Škromachem Rudolf Vaský hledal podporu u dalších účastníků akce a ptal se jich ve stylu „koho volíš“, zda jsou pro obnovení Československa. Pokud ho odpověď neuspokojila, následovaly vulgarity a hledání dalších „respondentů“.  Vcelku marné bylo doporučení Pavla Matějky, že „bychom neměli lidi škatulkovat“ a konstatování, že „politika nikdy nechtěla lidi spojovat, ale jen rozdělovat“. Během svého oficiálního vystoupení z pódia sněmu pak Rudolf Vaský uvedl, že v současné Evropě probíhá genocida ekonomickým způsobem: „Lidé si neuvědomují, že zde probíhá brutální genocida, lidé jsou doháněni k sebevraždám, nemají na léky, loni na Slovensku zemřelo čtrnáct tisíc lidí kvůli tomu, že neměli na léky. Genocidu jde zastavit jen obnovou Československé socialistické republiky jako nástupnického státu. Naší povinností je obnovit ČSSR nebo zemřít při pokusu o její obnovu.“

Škromach: Bylo to v mém volebním obvodu

Iniciátoři sněmu se pokusili na akci pozvat prezidenta Miloše Zemana při jeho nedávné návštěvě Uherského Brodu, podle pořadatele Pavla Matějky prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček hlavu státu omluvil. Matějka rovněž před akcí uvedl, že jí přijde vyslovit podporu a zahájit projevem senátor Zdeněk Škromach, k tomu ale nedošlo. Ten po sněmu v reakci na průběh akce a diskuse s účastníky jakoukoli podporu akci popřel. „Byl jsem jen pozván jedním z účastníků a vzhledem k tomu, že to bylo v Hodoníně, v mém volebním obvodu, přišel jsem se podívat. Účast jsem využil k diskusím, ale s akcí nemám nic společného,“ uvedl Zdeněk Škromach, podle nějž je občanská aktivita správná, ale domnívá se, že spousta představ, která na sněmu byla prezentována, je odtržena od reality.

„Znovusjednocení Československa je něco naprosto nereálného, a navíc pro to není vůle ani u nás, ani na Slovensku. Samozřejmě společná historie působí, vzájemné vztahy se ale postupně vyvíjely, po roce 1968 vyvrcholily snahy po federalizaci a nakonec vyústily v rozdělení. Současné nástupnické země nemají problém s pohraničím a není cítit, že by se někdo chtěl vracet do formy státu, která už neexistuje. Zajímavý  je aktuální vývoj Slovenska, které už přijalo euro a hospodářsky začíná převyšovat úroveň České republiky,“  zhodnotil situaci senátor Škromach. K setkání s radikálními názory na sněmu uvedl, že s existencí lidí, kteří jsou extremisté, se musí počítat a že právě takoví se rádi při obdobných akcích prezentují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…