Vizionář Bublan: Kapitalismus selhal. Ale neříkám komunistický socialismus

03.08.2012 17:32 | Zprávy

Bývalý ministr vnitra a poslanec za ČSSD František Bublan pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, že svým článkem na serveru Aktuálně.cz rozhodně nemyslí to, že by v Česku do deseti let opětovně vzniknul socialismus. „Já tam nikde neříkám, že bude socialismus,“ upozornil.

Vizionář Bublan: Kapitalismus selhal. Ale neříkám komunistický socialismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

V anketě „Jaké bude Česko v roce 2020“ na serveru Aktuálně.cz představil tento čtvrtek poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan svou vizi solidární společnosti, která zavrhne neoliberální kapitalismus. Vzpoura občanů proti současným společenským pořádkům pak podle něj povede ke kvalitativně lepší společnosti v podobě demokratického socialismu.

„Příčina této společenské vzpoury je ve vědomém, nebo jenom podvědomém vnímání toho, že typ kapitalismu volného trhu, který přirozeně přerozděluje bohatství, selhal,“ napsal pro Aktuálně exministr Bublan. Zjištění, že bohatí jsou ještě bohatší, střední třída je v ohrožení a vzniká čím dál větší množina lidí, kteří jsou postradatelní, je podle něj nenaplněnou nadějí, která se rodila na začátku 90. let.

Navíc je pohár nespokojenosti vytrvale doléván vládní arogancí, skandály a korupcí. Je prý jen otázkou času, kdy přeteče. „Vývoj půjde zcela určitě politicky doleva k nějaké podobě demokratického socialismu, doplňován silnou kontrolou veřejnosti a postupnou změnou smýšlení,“ odhadl dále na Aktuálně.cz poslanec z ČSSD.



Ne socialismus za komunistů

ParlamentnímListům.cz pak vysvětlil, jak svá slova myslel. Podle něj totiž nelze zaměňovat slova "demokratický  socialismus" s  tím socialismem, který tady panoval před rokem 1989. "O nějakém socialismu v článku není řeč. Samozřejmě že nemohu tušit, jaká bude hlavní ideologie, čili jaký ´ismus´, tady bude, možná ani žádný. Podstatou článku je ale to, že vývoj a důsledky krize musí vést k tomu, aby se společnost nějak stabilizovala. Proto se také musí zmenšit sociální rozdíly, musí nastat sociální smír,“ poznamenal k tomu pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …