Zemane, odejdi, křičí nespokojenci. Tady jsou pro ně vzkazy ze Senátu i Ústavního soudu

01.12.2014 21:34 | Zprávy

Občané nespokojení s počínáním Miloše Zemana v prezidentském úřadu žádají, aby z prezidentského postu odstoupil. Do svých tažení proti hlavě státu přitom chtějí vtáhnout i Senát. ParlamentníListy.cz ovšem jak u senátorů, tak i u ústavního soudce zjistily, že možnost odvolání prezidenta přes ústavní žalobu by nebyla věc vůbec jednoduchá.

Zemane, odejdi, křičí nespokojenci. Tady jsou pro ně vzkazy ze Senátu i Ústavního soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Pražským hradem se konal protizemanovský protest

Nespokojení občané zahájili proti prezidentovi Miloši Zemanovi nebývale širokou ofenzívu. Například dnes ráno asi 150 lidí v Brně vyjádřilo nesouhlas s jeho názory a činy tím, že mu při jeho příjezdu k Univerzitě obrany ukázali červené karty. Organizátoři akce dokonce doufali, že si s prezidentem promluví. To se jim ale nepodařilo, jelikož policisté rozvášněný dav drželi asi 20 metrů od Zemana, který procházel špalírem vojáků. Při příjezdu prezidenta tak nespokojenci alespoň skandovali hesla „Ostuda" a „Hanba".

I na dnešní večer se ovšem chystá akce, tentokráte v Praze. Nespokojení občané totiž naplánovali protestní pochod, na jehož konci chtějí na Pražský hrad dodat petici, v níž se více než sto tisíc petentů vyslovuje pro Zemanovu okamžitou abdikaci z postu prezidenta České republiky. Petice také obsahuje výzvu Senátu ČR, aby se „začal zodpovědně zabývat prezidentovými kroky proti demokratickému zřízení a svrchovanosti v kontextu Ústavy".

Petentům vadí, že prezident nehájí zájmy České republiky a dělá jí špatné jméno doma i v zahraničí, jedná v rozporu s dobrými mravy a zásadami slušného chování, či že je špatným příkladem pro občany ČR.

Wagnerová: Nelze si s tím zahrávat stejně, jak to činí média

Senátorka Eliška Wagnerová (zvolena za SZ), která je členkou ústavně-právního výboru Senátu a dokonce kdysi byla ústavní soudkyní, ale nad výše uvedenými akcemi krčí rameny.

„Pokud jde o samotnou abdikaci, tak to je úkon prezidenta a je jen na jeho rozhodnutí. Nelze tak k tomuto úkonu prezidenta nijak donutit. Jinou věcí je pak jej odstranit z funkce skrze ústavní žalobu. Druhou možností je rozhodnutí obou parlamentních komor o tom, že není schopen vykonávat svůj úřad - jsou to tedy dvě alternativy, jak může ingerovat v tomto Parlament,“ zmínila k tomu pro ParlamentníListy.cz Wagnerová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …