Známý režisér k restitucím: S lidmi by v tom nehnul ani Karel Gott

15.08.2012 16:59 | Zprávy

Vědí, že nelze vrátit vše, co bylo ukradeno, i když základní slušnost a logika by to vyžadovaly. To říká čtyřicet známých osobností, které vyzvaly politiky, aby bez otálení schválili církevní restituce. „Kdybych byla zdravá, tak bych svůj názor vyjádřila klidně i veřejně,“ prozradila signatářka výzvy, herečka Jiřina Jirásková. "Je to podlá kampaň," poznamenal pak další signatář, režisér František Filip k billboardové proticírkevní kampani ČSSD.

Známý režisér k restitucím: S lidmi by v tom nehnul ani Karel Gott
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti církevním restitucím na Václavském náměstí

Jsou jim sympatické církevní restituce a na jejich podporu dokonce podepsali jakési provolání, kde vyzvali politiky, aby bez otálení schválili k tomu i příslušný zákon. Dagmar Havlová, Lucie Bílá, herec Ivan Trojan, herečka Jiřina Jirásková, či filmoví režiséři František Filip a Jiří Strach. Ti všichni spolu s dalšími desítkami osobností kulturního života věří, že konečně dojde k částečnému vyrovnání křivd, které komunistický režim církvím a věřícím způsobil a které nejsou ostudně napraveny ani po více než dvaceti letech demokracie a svobody.

„Zmařené lidské životy, zničené rodiny a utrpení věřících nelze ničím nahradit. Ale lze konečně přijmout zákon, který jednou provždy vyřeší otázku, kdo na koho doplácí,“ píše se v provolání, jehož text výše zmínění nejen podepsali, ale jak řekli ParlamentnímListům.cz, také s ním nadmíru souhlasí. Přestože by prý nejraději mlčeli, i tak alespoň krátce vyjádřili slovně své pocity.

„Já to nechci nějak mnohoslovně komentovat. Z toho znění prohlášení, když si to přečtete pozorně, tak tam se nehovoří o tom, jestli mají politici ten zákon schválit. My si jen myslíme, že tam je nějaký dluh, nějaká dvacetiletá nespravedlnost, a je to otázka pro odborníky, aby posoudili, co a jak se to má vrátit,“ prozradil ParlamentnímListům.cz herec Ivan Trojan k tomu, proč není na druhé straně barikády, tedy odpůrcem normy stejně jako třeba spisovatelka Lenka Procházková.

  • Celé provolání ZDE

„Já většinou zvažuji, než nějaký podpis pod něco dám, tak tady jsem ho dal bez nějakého dlouhého rozmýšlení. Nechápu, proč se kolem toho děje pro mne taková nepochopitelná hysterie. O tom to taky je. Rád bych, aby se vše kolem toho zákona zaopatřilo v Parlamentu konstruktivně a bez nějaké hysterie,“ uvedl dále Trojan.

Neměl by na mínění lidí vliv ani Gott

Na dotaz, zda provolání známých osobností k majetkovému vyrovnání státu a církví může třeba většinově ovlivnit negativní postoj veřejnosti k této věci, pak Trojan řekl jasné ne. „To určitě lidi v tomto smyslu neovlivní. Myslím, že nemá vliv na celou věc ani to, zda by to třeba podepsal i Karel Gott, nebo další známí umělci. Musíme to nechat na těch politicích. Už mi ale volalo několik novinářů, abych se k tomu vyjádřil, fakt to nechme na těch odbornících,“ dodal Trojan.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …