ČEZ zastavil žádosti pro nové solární a větrné elektrárny

16.02.2010 15:06 | Zprávy

Vedení společnosti ČEZ přestalo v úterý udělovat kladná stanoviska k žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren. Česku totiž hrozilo, že přenosová soustava neunese další zátěž a bude tak hrozit kolaps sítě a takzvaný blackout.

ČEZ zastavil žádosti pro nové solární a větrné elektrárny

ČEZ rozhodnutím vyhověl výhradnímu provozovateli přenosové soustavy (ČEPS). Společnost navíc žádala odpojování slunečních elektráren kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny. K tomu by mohlo dojít už v létě příštího roku. Uvedl to šéf ČEPSu Petr Zeman.

Ředitel Zeman totiž nedávno varoval před technickými limity připojování solárních a větrných elektráren do elektrické sítě. ČEZ v této souvislosti již od roku 2008 nevydává povolenky na provoz zejména solárních elektráren na severní Moravě, v severních a východních Čechách.

Připojování větrných a slunečních zdrojů je podle Zemana navíc závislé například na velikosti podpůrných služeb, jako jsou například plynové elektrárny, které dokážou vyrovnávat nerovnoměrný výkon zdrojů.

Česko podle Zemana v současnosti představuje „fotovoltaický ráj". Výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren jsou v tuzemsku nejvyšší z celé Evropy, začala zde proto působit řada zahraničních investorů. Při současném tempu připojování solárních elektráren navíc podle Zemana hrozí, že bude výroba vyšší než spotřeba. "V každém okamžiku musí zůstat zachována rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny," uvedl Zeman.

Na konci loňského roku byl instalovaný výkon solárních elektráren téměř 500 megawattů. Podle Zemana je ale nyní povolena realizace více než pět tisíc megawattů instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách. Problémy by podle mluvčí ČEPS Jany Jabůrkové mohly nastat už při mnohem nižším výkonu. „Podle předběžných odhadů je to asi 1000 megawattů," řekla  Jabůrková.

Žalob se nebojí

Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) závěry ČEPS důrazně odmítá. Očekává totiž, že by se mohli provozovatelé kvůli ztrátám ze zisku z prodeje elektřiny proti rozhodnutí bránit žalobami. ČEPS se ale těchto žalob neobává.

Odvolává se na energetický zákon. „V případě, že předcházíme stavu nouze, můžeme soustavu regulovat tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a stability dodávek. Podle energetického zákona můžeme dodavatele elektřiny odpojovat," vysvětlila pro deník Právo mluvčí ČEPS Jana Jabůrková.

Naposledy k podobné situaci došlo v roce 2006. „Když jsme vyhlásili stav nouze, někteří provozovatelé nám vyhrožovali žalobami. Nakonec však nikdo žalobu nepodal," dodala Jabůrková.

Jak uvedla ČTK, případné změny obecných podmínek připojování výrobních zdrojů do distribuční a přenosové soustavy budou zveřejněny na internetových stránkách http://www.cezdistribuce.cz/cs/uvod.html a http://www.ceps.cz/.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…