Člen Zemanovy vlády dnes mluví o prezidentově chybě a varuje Rusnoka

17.07.2013 10:30 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Vláda sociální demokracie. Takovou měl jmenovat prezident Miloš Zeman a ne se exhibovat s vlastním řešením. Myslí si to bývalý místopředseda Zemanova kabinetu Egon Lánský, který má pro ČSSD plán, jak si získat do voleb hlasy většiny důchodců. Přes ParlamentníListy.cz jej poprvé prozrazuje na veřejnosti.

Člen Zemanovy vlády dnes mluví o prezidentově chybě a varuje Rusnoka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Egon Lánský

„Nově jmenovaný premiér Jiří Rusnok je sice šikovný člověk, ale jde do předem prohraného boje. Jeho vláda nemá podporu v Poslanecké sněmovně, a i kdyby ji získal, poslanci se mu budou strašně mstít,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalý místopředseda vlády Egon Lánský. Podle něj to měl prezident Miloš Zeman zkusit spíše se sociálními demokraty, než přes Rusnoka jmenovat vládu sobě blízkých lidí.

Chytří ministři

Lánský byl rok místopředsedou Zemanovy vlády a koordinoval resorty zahraničí, vnitra, obrany, ale staral se i o přístupová jednání s Evropskou unií. Jak sám v nadsázce říká: takový blbec pro všechno. Pro ParlamentníListy.cz ohodnotil nové ministry resortů, které měl kdysi na starost. „Kohout je chytrý chlap a na rozdíl od jiných zahraniční politiku umí. Pecina nikdy neudělal větší chyby. Navíc místo toho gaunera, co tam byl doteď a dostal funkci jen za diskreditaci ČSSD před volbami, bude lepší kdokoliv. Picek svému fochu rozumí a nevadí mi, že byl komunistou, protože tak to prostě bylo,“ posuzuje.

Přesto si nemyslí, že jmenování vlády Jiřího Rusnoka bylo dobrým tahem. „Jmenování této vlády bylo klasickým Zemanovým exhibicionismem. Nicméně jmenovat kabinet v čele s Miroslavou Němcovou by také nebylo moc dobrým řešením. Podle mě se měl prezident dohodnout se špičkami ČSSD a dát vládnutí do rukou jim. Působilo by to mnohem demokratičtěji a získal by tím daleko větší podporu levice,“ dodává.

Pohled na Zemana

Působení nového prezidenta, jehož zná už zhruba dvacet let, popisuje dost rozporuplně. „Zeman se umí chovat jako člověk z lidu a občas působí i dost pokorně. Třeba na Vysočině to má velký úspěch. Tam jim nemá potřebu nadávat nebo se jim posmívat a snaží se ukázat jako hodný táta vlasti. Avšak třeba v zahraniční politice dost plave. Vůbec jí nerozumí. O Blízkém Východě říká vyložené kraviny, které nikomu nepomohou, jen nám tam zkomplikují vztahy. Vždy si myslel, že jeho nekritický přístup k Izraeli jako Žid nekriticky podporuji, ale to se mýlil. Jsem proti jakémukoliv bezpráví,“ vysvětluje s tím, že politici obecně v Česku zahraniční politice nerozumí. Jako výjimky z tohoto pravidla jmenuje Jiřího Dienstbiera staršího a Jana Kavana.

Zemana volil jako svého prezidenta až v druhém kole, protože to pro něj byla lepší varianta než Karel Schwarzenberg. V prvním měl dva favority, Vladimíra Franze a pak přemýšlel i o Jiřím Dienstbierovi mladším, protože je alespoň doposud stejně slušný, jako býval jeho táta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…