Čtěte, jak premiér Nečas zdůvodňuje zvýšení platů politiků

19.07.2012 10:12 | Zprávy

Za naše zvýšení platů nemůžeme my, ale ústavní soudci, obhajují se politici. Velmi dobře si totiž uvědomují, že návrh na zvýšení platů ústavních činitelů a soudců, o kterém má dnes jednat vláda, jim větší popularitu občanů určitě nepřinese.

Čtěte, jak premiér Nečas zdůvodňuje zvýšení platů politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

„Tu situaci lze velmi těžko pochopit, i já – jako občan – ji velmi těžko chápu,“ připustil pro ParlamentníListy.cz ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který návrh předkládá. Premiér Petr Nečas vládu hájí. „Je to vynucený krok, který bychom nedělali, kdyby nebylo rozhodnutí Ústavního soudu,“ řekl.

Nečas: O konečné podobě rozhodnou poslanci

Premiér ParlamentníListy.cz ujistil, že „nikoho by ani nenapadlo se platy zabývat, kdyby tohoto rozhodnutí soudu nebylo“. A jak chce kabinet nepříjemnou situaci řešit? „Vláda pošle do Poslanecké sněmovny nosič v podobě nějakého legislativního návrhu, ten bude dohodnut v souladu s rozhodnutím Ústavního soudu širším politickým spektrem v Poslanecké sněmovně,“ vysvětlil Petr Nečas záměr, podle kterého se na konečné podobě bude podílet celá politická scéna. A všechny politické strany bez rozdílu by také podle kabinetu měly nést za nepopulární krok zodpovědnost.

Je to kompromis

Ministr Jaromír Drábek prohlásil, že ze vzniklé situace nemá žádnou radost. „Ani radost, ani žádné potěšení nemám z toho, že musím respektovat nález Ústavního soudu, ale je to moje ústavní povinnost, jsem povinen ho respektovat stejně tak jako všichni občané v České republice,“ vysvětluje, proč musí vláda udělat toto rozhodnutí v době, kdy se snaží spořit na všech stranách a důsledky škrtů pociťují čím dál víc hlavně občané.

„Návrh, který dnes předkládám na vládu, je kompromisním řešením, které z původně nastavené platové základny trojnásobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře pro soudce a ústavní činitele navrhuji snížit na 2,7 násobek, když nyní platné snížení na 2,5násobek soud označil za příliš razantní. Uvidíme, jakým způsobem o tom vláda, Poslanecká sněmovna a pak i Senát rozhodne,“ řekl Drábek.

Drábek: Proti rozhodnutí Ústavního soudu není odvolání

Omlouvá se tím, že „nález Ústavního soudu zrušit k 1.lednu 2013 stanovení platové úrovně ústavním činitelům a soudcům je něco, co on absolutně nemohl ovlivnit“: „Já se jen snažím předložit návrh, který by nebyl tak razantní směrem ke státnímu rozpočtu a neznamenal z roku na rok tak razantní navýšení, jak si možná představuje Ústavní soud,“ dodal a znovu připomněl, že nález Ústavního soudu je pro všechny závazný. „Ústavní soud může zrušit část zákona, což také udělal, a není proti tomu jakékoliv odvolání.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…