Velký státní znak, tedy dva lvíčci a dvě orlice, na vizitkách obyčejných úředníků ano či ne? Odpověď je nelehká. „Na tuto otázku se názory dosti liší. Naše tiskárna obdržela výklad, kterým se řídíme, že velký státní znak na vizitkách mohou používat pouze ústavní činitelé, například poslanci či ministři,“ napsal ParlamentnímListům.cz ředitel Tiskárny Ministerstva vnitra Jiří Teubner. Od tohoto pohledu na zákon o používání státních znaků se odvíjí i stížnost Heleny Bartůňkové, bývalé kontrolorky vnitra.
Škoda na majetku státu
V druhé polovině loňského roku byla Helena Bartůňková pověřena, aby pro zaměstnance odboru interního auditu a kontroly (OIAK) zařídila vizitky. Vypracovala návrh, leč jí bylo řečeno, že si vedení OIAK v čele s jeho ředitelem Petrem Plaňanským přeje vizitky se státním znakem. Poukázala na to, že používání státního znaku na vizitkách zákon nepřipouští, což jí potvrdili i z Tiskárny Ministerstva vnitra, odkud to, jak je výše zmíněno, potvrdili i ParlamentnímListům.cz. Proto nechala vytisknout standardní vizitky ministerstva vnitra se znakem M vyplněným modrými putníky. Vedení OIAK jí to vyčetlo.
„Konkrétně pan Kunc se nemohl smířit s tím, že bez vizitky se státním znakem nebude dostatečně reprezentativní. Tak jsem mu sdělila, že není možné, aby OIAK, který kontroluje dodržování předpisů ze strany jiných, nutil organizaci ve své působnosti porušovat zákon. Zdůraznila jsem, že by to bylo o to trapnější, když autorem tohoto zákona je právě ministerstvo vnitra, čímž jsem považovala věc za vyřízenou,“ píše ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz Bartůňková. Nicméně vedení OIAK nechalo za jejími zády udělat nové vizitky se státním znakem. Podle Bartůňkové tak došlo k porušení zákona, ale i rozpočtové kázně, čímž došlo k zaviněné škodě na majetku a celkovou částku bude nutno vyčíslit podle podkladů Tiskárny Ministerstva vnitra.
Ministerstvo vnitra mlčí
Podle Bartůňkové, která byla z ministerstva vnitra propuštěna začátkem roku, nejde o nijak vysokou finanční ztrátu, ale v dnešní době škrtů ve státní správě je dobré šetřit každý peníz. Úředníci vnitra se podle jejích slov mohli vykazovat běžnými vizitkami a jejich vážnost by to vůbec nesnížilo. Vždyť takové na vnitru používá i řada ostatních.
„Nemáme v úmyslu řešit personální záležitosti bývalých zaměstnanců ministerstva vnitra formou mediálních rozhovorů. Paní Bartůňková dostala výpověď v souladu se zákoníkem práce a se souhlasem místní odborové organizace. To je vše,“ napsal již dříve vedoucí oddělení komunikace ministerstva vnitra Vladimír Řepka, když s kritizovanými pracovníky vnitra nabízely ParlamentníListy.cz v rámci vyváženosti uskutečnit rozhovory a zveřejnit je.
Nicméně ono to s tím stáním znakem není až tak horké. Na vizitkách má velký státní znak opravdu významná většina státních zaměstnanců. Někteří úředníci z ministerstva spravedlnosti, zahraničí, ale třeba i soudní exekutoři. „Velký státní znak používá ministerstvo spravedlnosti na svých vizitkách plně v souladu se zákonem č. 352/2001 Sb. Ministerstvo je oprávněným uživatelem velkého státního znaku dle § 2 tohoto zákona. Tento zákon dále stanoví, že velký státní znak lze též (§ 3, odst. 2, písm. f) „užít v souvislosti s výkonem působnosti oprávněných osob uvedených v § 2, odst. 1, písm. a) až t).“ Do této kategorie spadá i působnost Ministerstva spravedlnosti,“ odcitovala patřičné ustanovení zákona o užívání státních symbolů České republiky mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.
Spravedlnost a exekutoři
V praxi by podle ní zaměstnanci ministerstva disponující vizitkou s velkým státním znakem měli tuto navštívenku používat pouze při výkonu své funkce, tedy v pracovním styku a podobně, nikoliv jako soukromou vizitku. „Také bych podotkla, že ministerstvo spravedlnosti tuto záležitost konzultovalo i s odborem všeobecné správy ministerstva vnitra, který má používání státních symbolů České republiky ve své kompetenci,“ doplnila.
Oprávnění používat velký státní znak mají podle Hrubé i soudní exekutoři. „Soudní exekutor je úřední osoba, která vykonává přenesenou pravomoc státu. Ze zákona má nezpochybnitelné postavení soudu a proto je používání symbolu velkého státního znaku na vizitkách soudních exekutorů v souladu se zákonem,“ potvrdila ParlamentnímListům.cz i mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. Ono je to tedy s užíváním státních symbolů, přestože byl zákon v roce 2001 upraven, aby bylo vše jasnější, stále všelijaké.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský