Exvelvyslanec Novotný: Kníže vede úřad ke dnu. Může za to i Kalousek

24.06.2012 8:23 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Ministerstvo zahraničí má ještě menší rozpočet než resort kultury. Může za to Schwarzenberg s Kalouskem. Proto je vládní podpora exportu pouze prázdnou frází.

Exvelvyslanec Novotný: Kníže vede úřad ke dnu. Může za to i Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Novotný

V ekonomicky rostoucích zemích jako jsou Indie, Japonsko, Brazílie či Jihoafrická republika nemají tuzemské firmy žádné státní zastání. Hospodářky je proto Česko jedou ze spolkových zemí Německa, které za naše výrobky hlavně inkasuje. To jsou názory bývalého klíčového diplomata a nynějšího bezpečnostního experta Národních socialistů – levice 21. století (LEV 21) Jaromíra Novotného.

Nejdříve Jaromír Novotný licituje, že by se otázkám ohledně ministerstva zahraničních věcí raději vyhnul, protože ho opustil teprve před rokem, ale nakonec usoudí, že roční mlčení bylo dostatečné, a spustí.

„Nechápu, že Karel Schwarzenberg připustil takovou reorganizaci. Ministerstvo tím podvázal. Nechápu, že s místopředsedou své strany Miroslavem Kalouskem dopustil, aby se rozpočet ministerstva zahraničí smrskl a klesl o padesát procent. Nyní jde jen o půl procenta státního rozpočtu, což je méně než má ministerstvo kultury. Zahraničí má pět, kultura osm miliard korun. V případě země, u níž tvorba HDP závisí z pětaosmdesáti procent na zahraničním obchodě, je to zlé,“ vypočítává pro ParlamentníListy.cz. Česko se podle něj v exportu zbytečně moc orientuje na krizí postiženou Evropu, přitom ekonomicky silné zóny leží jinde.

Ekonomická diplomacie na kolenou

„Poslední reorganizace ministerstva zahraničí proběhla před dvěma lety a bylo zrušeno mnoho míst. Většinou šlo o obchodní rady, pro export velmi důležité. V Tokiu jsem měl jednoho člověka pro vědu a výzkum, jehož místo bylo v rámci úspor zrušeno. Pro srovnání Nizozemí tam má pro tuto oblast odbor o padesáti lidech. V největším ekonomickém centru Indie Bombaji, kde je i centrální národní banka, jsme zavřeli generální konzulát, který tam byl od roku 1937, ještě z první republiky. Teď je v Dillí jeden obchodní rada. Jeden člověk na miliardu tři sta milionů lidí. Dokážete si představit, že by byl v Bruselu jeden obchodní rada na celou EU, která má 500 milionů obyvatel,“ sděluje bývalý český velvyslanec v Indii a následně v Japonsku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…