Za nejasnost může nedotažený zákon o prezidentské volbě. Finanční správa a Ministerstvo vnitra se teď dohadují, kdo z nich ho přesně vyloží, aby bylo jednoznačné, jak dlouho jsou kandidáti od zmíněné daně osvobození. Každý prezidentský kandidát je osvobozen od placení darovací daně, není ale jasné, jak je to s daní u finančních darů, které přišly až po volbách. Ministerstvo vnitra teď nevylučuje, že zákon bude muset upravit.
Bývalému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi přišlo během šesti červencových dnů na účet přes 5 milionů korun. Pokud by se odpuštění daně vztahovalo pouze na dobu do voleb, hrozilo by Fischerovi, že z pěti milionů bude muset darovací daň zaplatit. Ta může dělat až 40 procent, což by byly dva miliony korun.
Po neúspěšné kandidatuře v lednových prezidentských volbách se Fischerovi v zákonné lhůtě nepodařilo splatit všechny náklady na kampaň. Sponzoři poslali peníze až v době, kdy bylo jasné, že se Fischer stane ministrem financí v Rusnokově vládě. Z této pozice má paradoxně jistou moc nad finančními úřady, které budou o případním doměření daně spolurozhodovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr