Jan Fischer studentům: Vytunelovaná a rozkradená země. Tak vypadáme

24.10.2012 9:54 | Zprávy

REPORTÁŽ Do Evropské unie a NATO naše země patří. Měli bychom ale vystupovat jako sebevědomí partneři a získat si respekt v zahraničí. S pověstí špatně spravované, vytunelované či zkorumpované země to však nepůjde. V Olomouci to včera řekl studentům Univerzity Palackého expremiér Jan Fischer, který sem přijel přednášet o Evropské unii a transatlantické spolupráci.

Jan Fischer studentům: Vytunelovaná a rozkradená země. Tak vypadáme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Do auly Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci dorazilo včera v podvečer asi na pět set studentů poslechnout si slova prezidentského kandidáta a bývalého předsedy vlády Jana Fischera. Hned v úvodu přednášky expremiér hovořil o severoatlantických organizacích a evropsko-amerických vztazích.

Do EU i NATO patříme

„Proč jsme vlastně součástí organizací jako je NATO a Evropská unie? Nepochybujme o tom, že do obou těchto struktur patříme svou příslušností k západní civilizaci, sdílíme s ostatními členy stejné či podobné hodnoty a prostřednictvím těchto organizací můžeme nejlépe hájit své národní zájmy. Je zřejmé, že EU i NATO vytvářejí společný prostor svobody, bezpečí a prosperity. A díky stabilitě, kterou představují, dokáží tyto hodnoty kultivovat, šířit, a to daleko za své hranice. Pro zemi jako je Česká republika, jejíž svoboda a existence jako taková po tisíciletích závisely na mezinárodních poměrech, jsou tyto hodnoty životně důležité,“ řekl na úvod setkání Fischer.

Je třeba posílit euroatlantické vazby

Poté hovořil o potřebě udržet angažovanost USA v Evropě a posílit euroatlantické vazby. „Spojené státy americké se stávají spíš asijsko-pacifickou mocností. Angažmá v tomto regionu vnímají jako rozhodující pro bezpečnost světové ekonomiky a politiky, a proto i amerických zájmů. Evropa musí vyřešit své ekonomické a politické problémy tak, aby mohla opět využívat celý svůj potenciál v zahraniční politice. Bohužel současné nekonečné debaty o principiálních a institucionálních otázkách integrace přílišného optimismu, pokud jde o zásadní kroky ke zlepšení transatlantických vztahů, do žil nenalévá,“ sdělil přítomným Fischer.

Nejsme sice velmoc, ale….

A co pro oživení euro-amerických vztahů může udělat Česká republika? „V první řadě bychom měli být schopni překonat pojetí českého národa jako hříčky mocností. Nejsme sice velmoc, nicméně jiné země naší velikosti nebo i menší a s méně slavnou historií se nebojí hrát na mezinárodní scéně a v transatlantických organizacích významnou a aktivní roli. Jedná se například o pobaltské země, Slovinsko, ale i Slovensko. Dnes už se význam země na mezinárodní scéně neměří pouze její velikostí, hospodářskou či vojenskou silou, ale také tím, jak se prezentuje, jaký obraz sama o sobě umí vytvořit, jaké myšlenky dokáže vnést do veřejné debaty,“ míní kandidát na prezidenta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…