Jedu do Moskvy a žádný velvyslanec USA mi do toho nebude mluvit, rozburácel Miloš Zeman stovky lidí. Řekl též, čím krotí Američany

15.04.2015 7:32 | Zprávy

Poslední setkání s občany v průběhu druhého dne pobytu prezidenta Miloše Zemana na Karlovarsku bylo opět ve znamení mimořádného zájmu o prvního muže naší republiky. V sále ZUŠ v Kraslicích se tísnilo několik set zájemců, z nichž někteří i postávali na schodech, takže měli minimální výhled, ale díky ozvučení alespoň slyšeli.

Jedu do Moskvy a žádný velvyslanec USA mi do toho nebude mluvit, rozburácel Miloš Zeman stovky lidí. Řekl též, čím krotí Američany
Foto: Václav Fiala
Popisek: Prezident Zeman s klíčemi od Kraslic

Prezident v úvodu pochválil výstavbu zdejšího stacionáře pro důchodce a pak padesátitisícový příspěvek každému, kdo chce stavět, za podmínky, že zkolauduje do tří let.

Bublavský aquapark od idiota

„A teď začnu. Teď teprve začnu – přijíždím z Bublavy,“ rozhorlil se na samém začátku po úvodních oficiálních slovech Miloš Zeman. „Tady vyhodili 57 milionů korun za naprosto nesmyslný projekt, který se jmenuje aquapark. Naprosto nesmyslný mimo jiné proto, protože v Bublavě nejsou zdroje vody. A aqua znamená latinsky voda a jenom naprostý idiot staví aquapark tam, kde voda není. Říkal jsem novému panu starostovi Bublavy, který je nově zvolen, který za to nemůže – milý pane starosto, být diktátorem, zavedu do trestního zákoníku blbost jako druhý nejvážnější trestný čin hned po vraždě. Protože nikdo neuškodí své zemi, svému národu, svému městu víc, než aktivní blbec. Když jsem byl nedávno v Mimoni, tak jsem od místního starosty dostal destičku, na které bylo napsáno – Blbec, který spí, vykonává veřejně prospěšné práce.“ Následoval dlouhotrvající smích a velký potlesk. „Představte si, kolik lidí by mohlo v Kraslicích dostat dotaci na stavbu svého domku, kdyby se nestavěl aquapark a kdyby se těch 57 milionů vynaložilo právě tímto nebo jiným způsobem. Naproti hospodě tam je ruina. To byla kdysi škola, pak to byl národní výbor a teď se lze obávat, že to někomu spadne na hlavu.“

Kdy občané USA schlípnou a zmizí z nich arogance

Starosta Roman Kotilínek jej vyzval k přesídlení z Vysočiny do Kraslic. Zeman na to odpověděl: „Víte, já jsem koupil tvrz ze 16. století, kde mám pouze dvě obytné místnosti, a ta tvrz byla postavena roku 1564. Já mám tu Vysočinu tak rád, že asi těžko ve svých sedmdesáti letech – starý strom se těžko přesazuje, že. Když na tu Vysočinu občas přijedou třeba Američani, tak první, co se jich zeptám, je, kolik budov ze 16. století máte ve Spojených státech amerických. A oni schlípnou, ta arogance z nich zmizí. A pak je zkouším z kultury a říkám, co se stalo v evropské kultuře v roce 1564 a nikdo neví, že ten rok se narodil William Shakespeare a že ten rok zemřel Michelangelo Buonarroti. Takže ta moje chalupa už se mnou tak srostla, že ten kořenový tál, abych se přesunul do Kraslic, by byl možný pouze v tom případě, že byste přijeli s nějakým obrovským transportním náklaďákem, vykopali tu tvrz ze země a přivezli ji sem.“

Jaký politik má býti bičem hnán

„Je to přesně 97 let, kdy nás navštívil nejvyšší vrcholný představitel naší země, naposledy to byl císař Karel I. Co si myslíte o politicích, když přijedou, když nás jen potřebují k volbám,“ dotázal se postarší pán z auditoria. „Přijedou jednou za čtyři roky a přijdou s volebním programem, který je velmi často nesplnitelný,“ prohlásil Miloš Zeman. „ Moje zásada je velmi prostá. Hodnoťte politiky nikoliv podle slibů, ale podle reálných výsledků. Žádný politik není nepopsaný list. Ano, měli jsme nebo máme několik politiků, kteří šli třeba rovnou ze školy do Parlamentu, a také víme, jak dopadli. Ale většina politiků začíná na komunální úrovni, tam si něco odsloužili, pak přešli na krajskou úroveň a za nimi jsou vidět výsledky práce. Řídili město nebo kraj, tak mají nárok řídit stát. Jestliže někdo přijde do politiky nikoliv na základě svých činů z minulosti, ale na základě svých slibů zaměřených k budoucnosti, nevěřte mu, a jak se kdysi říkalo, žeňte ho bičem.“

O zlodějích a mafiánech

„Jak se máme chovat, když se nynější ministr financí a minulý ministr financí hádají, kdo je větší zloděj a kdo víc nakradl,“ postěžoval si další starší člověk. „Já nejsem schopen rozhodnout, kdo má v tomto směru pravdu,“ reagoval prezident. „ Andrej Babiš o Miroslavu Kalouskovi prohlásil, že je hlava organizovaného zločinu, to je veřejný citát. Je mi pouze záhadou, proč na něj nepodal trestní oznámení jako na hlavu organizovaného zločinu. Takový Al Capone si odseděl za daňové podvody doživotí. Ne, že bych to přál Miroslavu Kalouskovi, ani náhodou, chraň Bůh,“ usmál se téměř šibalsky nebo podle jiných diváků lišácky prezident. „Každý má občanskou povinnost, danou ze zákona, podat na něj trestní oznámení, že ten a ten se dopustil trestného činu krádeže. A nechci tvrdit, jak by to dopadlo, jestli by tam skončili oba dva nebo jen jeden z nich nebo žádný, to je věc soudu, ale to, že nebylo podáno žádné trestní oznámení mně připadá poněkud nepatřičné.“

Hovořilo se pak o propagaci a cestovním ruchu. Miloš Zeman k tomu dodal: „Každá reklama se musí umět. Například byla kampaň kapr domácí, která stála 30 milionů korun, Spotřeba kapra se nezvýšila ani o procento, vždycky se kupoval o Vánocích a o Vánocích se kupovat bude. A vyhodilo se třicet milionů.“

Hlas lidu

„Jste první prezident, který pro lidi opravdu něco děláte,“ vzala si pak slovo místo dotazu žena ve středních letech. „ Žádný z prezidentů a málokdo z politiků se obtěžoval jet k nám, na konec naší republiky. Chtěla bych vám poděkovat za vaši odvahu postavit se věcem, za kterou jste myslím si nespravedlivě kritizován, i za to, že jste měl snahu jet na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, protože si myslím, že je to zapotřebí nezapomenout. Čtyřicet let jsme slavili jenom vítězství sovětské armády a západní spojenci byli opomíjeni, ale dnes jsme úplně na druhé straně, ty oběti byli neadekvátní a nemělo by se na to zapomínat a měli bychom si to připomínat, protože vítězství Rudé armády nad fašismem zajistilo, kde dneska jsme.“ Její odvahu ocenil mohutný aplaus a volání „ Přesně tak!“

Zhodnocení až za půl století

„Myslím si, že to, jestli jsem byl dobrý nebo špatný prezident, se rozhodne tak padesát let po mé smrti, protože český národ má vlastnost, že pravdivě hodnotí své politiky zhruba padesát let po jejich úmrtí. Samozřejmě, jsou výjimky. Každý z nás má svůj styl, já například zastávám poněkud razantnější formulace,“ prohlásil prezident a pak za ticha, ve kterém by byl slyšet špendlík, kdyby spadl na zem, uvedl: „Já se jedu do Moskvy poklonit památce mrtvých, nikoliv živých a žádný americký velvyslanec mi do toho nemá co mluvit.“ Na jeho slova reagovali přítomní bouřlivým dlouhotrvajícím potleskem a slovy chvály.

V závěru setkání se v sále rozdávaly fotografie prezidenta republiky, o které byl značný zájem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…