Podle Klause je sice zřejmé, že euro-atlantickou oblast zasáhla finanční a ekonomická krize, avšak s tou se musely vypořádat i naše sousední státy, jejichž ekonomika ale na rozdíl od té naší roste.
Dvě základní chyby: zvýšení daní a tvrdé přiškrcení vládních investicí
Zjednodušeně řečeno, Klaus vidí dvě základní příčiny a chyby, kvůli nimž je naše ekonomika oproti hospodářství sousedních zemí v recesi. A to je, že Nečasova a Kalouskova vláda zvyšovala daně a současně drasticky přiškrtila vládní investice.
Tím podvázala investice celkově. Nečasova a Kalouskova vláda ale víceméně nesáhla na mandatorní výdaje, které se jen zkonzumují. Klaus míní, že je potřeba omezit mandatorní výdaje, nikoli investice (i když nevěří, že jen samotné vládní investice dokážou zemi vyvést z krize). Tuto základní tezi představil Klaus již na své přednášce pro konzervativní Akci D.O.S.T.
Vážný stav české ekonomiky Klaus demonstruje na řadě čísel, tabulek a grafů, které kniha obsahuje. Dokazuje, že Česká republika se nachází v nejvleklejší ekonomické recesi od svého vzniku v roce 1993.
ČR je v nejvleklejší ekonomické krizi a nelze to svalovat na vnější faktory
Podle Klause šlo hospodářský pokles svalovat na vnější krizové vlivy naposledy před čtyřmi či třemi roky, tedy v době, kdy nastoupila Nečasova (a Kalouskova) vláda ODS, TOP 09 a VV (respektive LIDEM). Horší výsledky než ČR mají jen notoricky krizové státy jižního křídla eurozóny jako Řecko, Španělsko, Itálie či Kypr a česká ekonomika je na tom zdaleka nejhůře ze sousedních zemí.
Klaus srovnal dvě diametrálně odlišná pětiletí. Za třetí čtvrtletí 2003 až druhé čtvrtletí 2008 jsme průměrně rostli o 5,8 procenta. A od třetího čtvrtletí 2008 po druhé čtvrtletí 2013 byl v průměru zaznamenán pokles 0,2 procenta.
Podle Klause jsme jediná země v okolí, která se doposud nedostala na úroveň roku 2008. Stačí prý také srovnat například kumulativní růst HDP od roku 2008 do roku 2012. Sousední Polsko v tomto období zaznamenalo růst 12,3 procento, ČR pokles 1,6 procenta.
Všichni sousedé jsou na tom lépe než my
ČR je jako jediná země ze zemí, jako jsou Polsko, Maďarsko, Slovensko, Lotyšsko a Litva, jež se mezi lety 2008 - 2012 nepřiblížila v ukazateli parity kupní síly k EU-15. V únoru 2013 u nás byla nezaměstnanost na historickém maximu 600 tisíc lidé bez práce. Na jedno volné místo v červenci 2013 připadalo 14 uchazečů, před začátkem finanční krize to byly dva uchazeči. Počet dlouhodobě nezaměstnaných také roste a je na 40 procentech ze všech nezaměstnaných.
To, že máme vlastní měnu, která může na rozdíl například od Řecka i díky zásahům ČNB pružně reagovat na vývoj ekonomiky, umožnilo zlevnit náš export. Koruna během tří čtvrtletí oslabila téměř o 15 procent a tím pomohla českému exportu, který tvoří až 80 procent našeho HDP. Slovensko nástroj vlastní měnové politiky již v té době nemělo a ve vztahu ke slovenské ekonomice příliš silné euro způsobilo, že propad jeho exportu byl vyšší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík