Dokumentace obsahuje pojednání s názvem Rozsah původního církevního majetku. Dále příloha č. 1 je Rozsudek Nejvyššího správního soudu, příloha č. 2 § 32 zákona o půdě, příloha č. 3 Stanovisko Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČUZK), příloha č. 4 Stanovisko Ministerstva zemědělství, příloha č. 5 Srovnávací sestavení parcel, příloha č. 6 Evidence původního církevního majetku provedená církvemi a náboženskými společnostmi v období od roku 1990 do roku 2007, příloha č. 7 Pozemky ve správě Pozemkového fondu ČR, příloha č. 8 Pozemky se kterými hospodaří Lesy ČR, příloha č. 9 Archivní doklady o původním církevním majetku, příloha č. 10 Aproximativní odhad církevního majetku 1948, příloha č. 11 Tabulka - zdokumentovaný rozsah majetku církevních velkostatků a farností, příloha č. 12 Pozemkový majetek farních beneficií, příloha č. 13 Koupě statků v Lázních Kynžvart Královskou kanonií premonstrátů na Strahově.
Stav projednávání
Poslanecká sněmovna nyní posuzuje vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi) jako sněmovní tisk č. 580. Projednávání tisku je navrženo na pořad 40. schůze (od úterý 5. června).
Kabinet Petra Nečase navrhl normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi a náboženskými společnostmi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci.
Církve mají také dostat zpět 56 procent majetku zabaveného komunistickým režimem. Návrh zákona počítá s postupným ukončením placení církví ze státního rozpočtu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.
Bude dostatek hlasů?
Jak ParlamentníListy.cz informovaly, mohla by mít vláda při schvalování tohoto zákona problém, protože ODS, TOP 09 a Starostové a frakce Karolíny Peake má k dispozici 100 hlasů. Je totiž pravděpodobné, že Senát ovládaný ČSSD vrátí návrh zákona sněmovně a pak bude třeba minimálně 101 hlasů.
Velké pochybnosti o restitucích má například i poslanec ODS Jan Florián. Mezi velkou částí občanských demokratů nejsou restituce zrovna příjemné téma. Proti návrhu bude hlasovat poslanec VV Otto Chaloupka, který naposledy hlasoval pro důvěru vládě. Jistý též není postoj bývalých poslanců ODS Michala Doktora a Pavla Béma.
ParlamentníListy.cz taktéž informovaly, že i kdyby vláda chtěla například spojit vládní návrh zákona s otázkou důvěry vládě, nezabrání případným pozměňovacím návrhům. Již nyní existují „pozměňováky“ poslanců ČSSD Alfréda Michalíka, Jeronýma Tejce, Michala Haška a Jana Babora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík