Vyplývá to z nedávného průzkumu nadace Člověk v tísni. Pátá třída medvědi, protože nic nevědí, glosoval názory mladých v průzkumu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Od rodičů slyší jen láteření na dnešní poměry a netuší jaké to bylo, napsal pro ParlamentníListy.cz.
Ze zmíněného průzkumu vyplývá, že mezi studenty středních škol roste tolerance k pojmu socialismus. Zatímco v roce 2009 jej za mnohem lepší než dnešní zřízení považovaly čtyři procenta studentů, letos už to bylo osm procent. Těch, kteří socialismus označují za spíše lepší, bylo letos 23 procent ze všech dotázaných. V roce 2009 to bylo 17 procent.
Mladí "odpouštějí" socialismu
Letos vzrostl počet i těch, kteří socialismus považují za srovnatelný s tím co je dnes, a to z osmnácti procent na dvacet procent. Bez zajímavosti jistě není ani fakt, že zatímco negativně hodnotí socialismus sedmdesát procent studentů gymnázií, studentů odmítajících socialismus na středních odborných školách už je jen čtyřicet pět procent a na učilištích už jen třicet devět procent.
Příčinu proč je u dnešních studentů socialismus bez pachuti nepřijatelnosti v poměru 51:49 až na jedinou výjimku vidí ParlamentnímiListy.cz oslovené osobnosti především v rodičích mladé generace a v nedostatečné výuce o dobách minulých na školách.
Dědečci jim vypráví co byli za frajery
„Pátá třída medvědi, protože nic nevědí,“ napsal redakci Karel Schwarzenberg a pokračoval: „Od dospělých slyší jen láteření na dnešní poměry(pochopitelně)a netuší jaké to bylo. Dědečkové dojatě vzpomínají na své mládí a vypráví vnukům, jací byli tehdá frajeři,“ dodal ministr sarkasticky.
Tajemník prezidenta Ladislav Jakl ve výsledcích průzkumu vidí formu trucu. „Naprosto nechápou, jak by se jim žilo, kdyby se čas vrátil. Bylo tomu tak vždy. Někdy mladí tíhli k romantickému středověku, jindy třeba ke zidealizované antice. Ale čtyřiadvacet hodin prožitých v té době by je srovnalo,“ míní Jakl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk