Mocenský boj uvnitř ODS skončil podle publicisty neslanou nemastnou remízou. „Lidé, kteří stáli za úpadkem ODS, ať už jsou to kmotři, kterým vyhlásil Nečas válku, nebo ti, kteří byli spojováni s bývalým předsedou Mirkem Topolánkem, se pokusili využít kongres strany k tomu, aby marginalizovali celé Nečasovo vedení, které převzalo stranu po roce 2010. Tato koalice kmotrů a blízkých spolupracovníků Topolánka reprezentovaných rebelujícími poslanci Tluchořem a Šnajdrem se pokusila využít výsledků krajských voleb k převrstvení moci v ODS. Do výkonné rady ODS se snažili dostat rebelové Tluchoř a Šnajdr, jihočeský kmotr Dlouhý i bývalý exministr vnitra Langer, ale neuspěli,“ konstatoval publicista ParlamentnímListům.cz. Byl to podle něj atak na Nečasovo vedení.
Kdo nahradí Nečase? Kuba, nebo Blažek?
Petr Nečas své místo v čele strany ustál, ale za zády má jako prvního místopředsedu Martina Kubu, který symbolizuje propojení politiky s byznysem. „Během krátké doby se ukáže, jakou cestou se rozhodl Kuba jít. Jestli se dokáže emancipovat z ekonomických vazeb jižních Čech, má šanci stát se korunním princem strany. Pokud to neudělá, dává víc šancí Pavlu Blažkovi, že to bude on, kdo v budoucnu nahradí Petra Nečase,“ míní Pečinka. Proto je prý dnes předčasné usuzovat, jestli zvolení Kuby může znamenat posílení Nečase, který se o Kubu od jeho jmenování ministrem průmyslu opírá, nebo oslabení, pokud se Kuba přidá k topolánkovsko-kmotrovským oponentům. „To by Nečas utrpěl větší porážku,“ dodává komentátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová