Nečasovi se ODS rozpadá pod rukama, říkají zasvěcení. A bude hůř

02.05.2012 6:27 | Zprávy

Zdá se, že po volebním kongresu ODS, který proběhl po sněmovních volbách, nejužší vedení ODS - především místopředsedové - nenaplnilo očekávání svého předsedy Petra Nečase, i když ten si své místopředsedy vybral. Nyní vše navíc svědčí o tom, že se narušily vztahy i mezi Nečasem a první místopředsedkyní ODS a předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. Podle politologů je vedení ODS i strana celá v hluboké krizi již delší dobu.

Nečasovi se ODS rozpadá pod rukama, říkají zasvěcení. A bude hůř
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Premiér Petr Nečas a 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

Týden.cz informoval, že Němcová rozzlobila Nečase tím, že ho informovala o tom, že nebude kandidovat na funkci prezidenta republiky esemeskou ve chvíli kdy byl na pracovní cestě v Albánii, a to dokonce jen chvilku před tím, než své rozhodnutí oficiálně oznámila médiím. Tuto příhodu potvrzují i zdroje ODS.

Podle serveru navíc nejen v ODS, ale i po sněmovně je možné slyšet hlasy, že se Nečas s Němcovou pohádal a od zrušené kandidatury jí nezvedá telefony.

Nepříjemné překvapení

„Jestli spolu nemluví, tak to já nemohu potvrdit, každopádně nás Miroslava Němcová velmi nepříjemně překvapila, protože se počítalo s tím, že bude za ODS kandidovat ona a že pouze ona by měla šanci důstojně se postavit ostatním kandidátům a odejít ze souboje o Hrad se ctí,“ řekl ParlamentnímListům.cz vysoce postavený člen ODS.

Politolog Jan Bureš byl rozhodnutím Miroslavy Němcové také zaskočen. Tomuto „incidentu“ nepřikládá ale až tak velký význam a nemyslí si, že by byl znakem neloajality Němcové.

„Nevím, jestli jsou s premiérem rozhádaní, ale pro mě je podstatnější samotná informace, že Němcová oznámila téměř bez vědomí Nečase či tak trochu proti jeho vůli, že kandidovat nebude. Zajímá mě, proč to udělala. Němcová patřila a patří k těm, kteří Nečase nejvíc hájili. Hledal bych jiné důvody, proč nekandidovala, asi ne z neloajality k Nečasovi. Pro mě osobně to bylo překvapení a nerozumím tomu, protože ze členů ODS měla největší šanci a pokud se rozhodla, že kandidovat nebude, tak je jasné, že ODS svého prezidenta na Hradě mít nebude,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bureš.

Strana zmítaná skandály

Podle Bureše má svou logiku, že o nikom z místopředsedů není moc slyšet. „Je těžké kopat za stranu, která je zmítaná skandály. Nikdo nemá moc vůli se k tomu hlásit. Kromě Němcové není o jiném z místopředsedů moc slyšet, a když ano, tak v negativních souvislostech. Strana navenek směrem k veřejnosti působí malátně a jako by sama nevěděla, co chce a co chce dál. Umocňuje to pocit, že se drží moci jen proto, aby moc drželi ve svých rukou. Navíc hlavní reformy za ně realizují politici TOP 09. ODS není tahounem či ideovým vůdcem těch reforem, to je TOP 09,“ myslí si Bureš.

Podle něho je možné, že po krajských a senátních volbách dojde v ODS na volebním kongresu ke změně vedení. „Je otázka, jak volby dopadnou. Pokud by ODS silně pohořela, tak tam snaha současné vedení obměnit určitě bude. Vyměnit Nečase by znamenalo de facto pád vlády, čili Nečas sám by i špatný výsledek voleb měl podle měl ustát,“ dodal politolog Bureš.

Trvalý problém

Politolog Zdeněk Zbořil také „incident“ s esemeskou nepřeceňuje. Podle něho spíše nadále přetrvávají problémy, které trápily vedení ODS doposud.

„Já bych tu esemesku nepřeceňoval. To je spíš nějaké nedorozumění. Mnohem závažnější jsou ale ty další věci: nevýraznost vedení ODS, které je oslabené skandály. To jsou věci, které trvají tak rok a půl a tu stranu permanentně oslabují. Ta strana je v krizi vládnutí. Strana má problém s tím, kdo za ní vůbec mluví. Výsledkem kauzy Drobil je, že vede kampaň do voleb. Jestli něco svědčí o slabosti vedení ODS, tak spíše než nějaká esemeska, tak je to tato věc. Jak je možné, že Drobil rezignoval na post ministra, ale současně dělá hlavního manažera předvolební kampaně. Ta strana se pak stává snadným terčem kritiků. Kauza Promopro u pana Vondry je další případ mnohem závažnější než jedna esemeska,“ říká Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…