Nelíbí se jí hlášky typu: Jsme stát plný debilů. Tak založila centrum odporu

27.02.2013 13:51 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Otázku, proč se v Česku stále nedaří, ať už iniciativám, politikům či jednotlivcům pohnout s tím, co nepovažují za OK - tedy za věci, které by fungovaly v pořádku, si položilo několik jedinců (dnes již stovek). A tak založili nejen na Facebooku stránku s názvem Koordinační centrum odporu (KCO).

Nelíbí se jí hlášky typu: Jsme stát plný debilů. Tak založila centrum odporu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci demonstrovali proti vládě

Jak název napovídá, myšlenka vychází z toho, že vyjádření odporu je nutné nějakým způsobem koordinovat. Pak by mohly začít být výsledky vidět.

Koordinační centrum odporu (KCO) má od konce letošního ledna také facebookové stránky. Za měsíc se k nim přihlásilo více než 600 lidí. Nutno hned v úvodu vysvětlit, že facebooková skupina KCO a vlastní (web) KCO nejsou úplně totožné. Skupina na Facebooku se teprve formuje, tvoří. Přesto je spojuje mnohé – cíle i teze, jak jich dosáhnout. Jak sám název přitom napovídá – jde o jistou formu odporu proti stávajícím poměrům.

„Přemýšlíme, proč se nám tolik věcí nedaří? Proč nám stále chybí čas? Proč denně na sociálních sítích vidíme hlášky typu: Jsme stát plný debilů, Stydím se za TO či ONO? Ano, je to proto, že se nám mnohé nelíbí. Dá se o tom šaškovat, švejkovat, říkat „Ať...!“ Anebo postupovat systematicky. Volba je každém z nás,“ říká administrátorka stránek a jedna ze zakladatelů centra Zdenka Wagnerová. Dodává, že duchovním otcem celé myšlenky je však František Staněk.

Hlavní cíl: Život v bohatém státě

Hlavní cíle má KCO celkem čtyři, ale o jeden mu prý jde nejvíce. O to, abychom do budoucna žili v bohatém státě. „Víme, že k tomu vede nelehká cesta. Která musí projít také předcházejícími body našich cílů – tedy svobodou občana, občanskými a lidskými právy a vyspělou formou demokracie. Netřeba asi více rozebírat, vše nalezneme v tisících diskuzích pod články. Jenomže v těch diskuzích jsme všichni utopili spoustu času, který šel využít efektivněji. Opakujeme v nich totiž stále dokola to samé. Jak dlouho ještě? Kolik let takto budeme plýtvat časem? Bohatě by stačilo stávající, výše popsané. Poněvadž, existuje-li cíl, vede k němu cesta,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz  Wagnerová.

Podle ní se změna stávající, parlamentní demokracie k vyššímu stupni demokracie s cílem přijatelným všem občanům státu, uskutečnit může. Cestu k ní přitom lze zvládnout koordinovaně, respektováním zákonů včetně Ústavy ČR, LZPS, lidsky, jako občané ČR.

STOP spirále dluhů, špatných zákonů

Než se však podaří lidem spřízněným v Koordinačním centru odporu podaří dát „Stopku“ všemu, co život znepříjemňuje – tedy současné spirále dluhů, zadlužování, množství špatných zákonů, nezaměstnanosti, bezohlednosti a nefunkčnosti, postavilo si před sebe těžký úkol.

Cílem nejsou plané diskuse

„Do naší facebookové skupiny KCO byli někteří členové pozváni, jiní se přidali spontánně sami. Každý může zcela svobodně volit, zda ony čtyři body, o kterých hovoříme, jsou pro něj zajímavé či nikoliv,“ dodává Wagnerová i na webových stránkách Koordinačního centra odporu. A znovu upozorňuje na to, že cílem této skupiny není vést plané diskuze, nýbrž jít za onou čtyřkou. Tedy Jít cestou JAK to lze, nehledat, jak to NELZE.

I proto souhlasí lidé, kteří se k této skupině hlásí, s několika fázemi, které by měly dosažení cílů předcházet.  V každém případě však jde podle Zdenky Wagnerové o to, dosáhnout jich tvořivou cestou.

„Víme, že předkládat návrhy znamená také obrnit se proti tvrdé kritice. Musí tomu však tak nutně být? Musíme se ptát, zda jsme svobodní lidé, akceptující nápady, návrhy? Jsme natolik svobodní, že nezasahujeme nebo nemáme sklony zasahovat do svobody druhých?“ ptá se Wagnerová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…