„Hovoří se o tom, že v současné době chybí ve státní kase něco kolem 35 miliard korun. Již méně hlasitě se přiznává to, že je v Česku zřejmě až 100 miliard takzvaných černých peněz. My přinášíme návrh na to, jak ty černé peníze omezit a jak je dostat do státního rozpočtu, který je potřebuje,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bohumír Dufek. On a další čelní představitelé svazu tak reagují tímto způsobem na kritiku toho, že pouze vyčítají vládě chybné kroky a nepřinášejí konstruktivní řešení. (Dokumenty k pátečnímu jednání tripartity ZDE )
Podstata je přitom jednoduchá. Češi by místo pro mnohé složitých daňových přiznání odevzdávali doklad obsahující takzvanou rekonstrukci příjmů osoby. „Ujišťuji všechny, že by to nebyl problém vyplnit pro nikoho,“ podotkl Dufek.
Analýza skrytých příjmů - jednoduché "kupecké počty"?
Šlo by vlastně o takovou analýzu skrytého příjmu pro výpočet daně z neznámých zdrojů. „Každý, kdo má elementární sklon k spravedlnosti, to musí, a tomu věřím, ocenit a neměl by to pro něj být žádný problém,“ říká ještě šéf Asociace samostatných odborů. A pak už se pouští do vysvětlení základního principu zmiňované analýzy.
Na jedné straně by si vyplnil každý Čech aktiva, na straně druhé pasiva.
„Aktiva – tedy to, co každý člověk má, nebo k čemu přišel normální běžnou cestou, stejně evidují banky, úřady – většinou pod rodným číslem. Každý dospělý Čech by si do nich tedy poznačil částku vypovídající o jeho výši hotovosti v bance, o spořícím účtu, o ceně nemovitosti, pokud nějakou vlastní, cenu automobilu, šperků a třeba i diamantů, obrazů a uměleckých děl. I tyto věci – jsou-li pořízené legálně, jsou dohledatelné, protože se nakupují na aukcích a záznamy z nich jsou dostupné. U ceny nemovitosti, která se samozřejmě v rozmezí let hýbe, by se uvedla ta na počátku, kdy by tato povinnost vešla v platnost – buď cena tržní nebo odhadní – a ta by se uváděla i v následujících letech,“ vysvětluje Bohumír Dufek.
Naráží tak na logickou připomínku každého, že ceny nemovitostí se v průběhu let mění. Pokud však jedinec nemovitost neprodá, představuje v soupisu majetku stále jednu a tu samou sumu. Ta by se měnila až v okamžiku uskutečnění prodeje (který by samozřejmě s největší pravděpodobností proběhl za tržních podmínek a odrazil by se v následujících aktivech této analýzy).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová