Profesor Pirk promluvil otevřeně o Janu Fischerovi a jeho financích

19.07.2013 8:52 | Zprávy

Nikdo z politiků ho ve vládě nechce, vadí nejen pravici, ale i levici. Expremiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer se ocitl po svém jmenováním ministrem financí pod křížovou palbou ze všech stran. Ale šéf volebního výboru jeho prezidentské kampaně, uznávaný kardiochirurg, profesor Jan Pirk, považuje Jana Fischera v pozici ministra financí za člověka na svém místě.

Profesor Pirk promluvil otevřeně o Janu Fischerovi a jeho financích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardiochirurg Jan Pirk

„Myslím si, že jako ministr financí může využít svoje osobní kontakty z doby, kdy pracoval v Evropské bance pro rozvoj. Jeho konexe mohou být pro Českou republiku velmi prospěšné, třeba pokud se týká získávání dotací z evropských fondů pro Českou republiku,“ vysvětlil lékař ParlamentnímListům.cz, že svůj pozitivní názor na prezidentského kandidáta, kterého několik měsíců podporoval, nezměnil. Jan Fischer je prý pro všechny kritiky Rusnokovy vlády jen snadným terčem, protože za ním nestojí žádná politická strana.

Vadil dluh z kampaně i jeho náhlé splacení

Politikům, ale i veřejnosti nejdříve vadily Fischerovy dluhy z prezidentské kampaně, které nebyl schopen několik měsíců zaplatit, protože se od něj odvrátili sponzoři, když jako favorit nepostoupil do druhého kola volby. Teď mu zase všichni naopak vyčítají, že mu během dvou dní, kdy se stal žhavým kandidátem na ministra financí, zázračně přistálo na účtu přes pět milionů korun, díky nimž všechny své závazky okamžitě splatil. „Snažil se, aby do vlády vstoupil bez dluhů. Jestli si někdo myslí, že udělal něco protizákonného, ať podá oznámení na policii. Já jsem přesvědčený, že nic špatného neudělal. Prostě své pohledávky věřitelům splatil, jako to splatili ostatní. A také ne všichni v termínu,“ upozornil lékař, že i vítěz bitvy o Hrad, současný prezident Miloš Zeman splácel pohledávky za kampaň ještě dlouho po konci přímé volby. I když Fischer zaplatil dluhy později, než předpokládal zákon, lékař zdůraznil, že vždy svůj dluh uznával. Proto je přesvědčen, že Fischera nic nediskvalifikuje pro funkci, kterou ve vládě Jiřího Rusnoka zastává.

Nejlepší obrana je útok

Nový ministr financí výzvy k rezignaci odmítá a zatím za ním stojí i premiér Jiří Rusnok. „Všechny tyto polopravdy, lži a vykonstruované nepravdy kategoricky odmítám. Nikdy jsem jako fyzická osoba, ani ve výkonu státní funkce neučinil jakékoli kroky, které by mohly být vnímány jako konflikt zájmů nebo zvýhodňování dárců mé prezidentské kampaně. Chápu, že řada lidí a zájmových skupin v čele s Miroslavem Kalouskem má nyní strach a obavy z toho, co se na ně může na úseku vládních financí objevit. Tím si vysvětluji jejich nervozitu a osobní útoky. Takovým jednáním se ale nenechám zastrašit. Budu pokačovat v zahájené práci a odstřihnu od vlivu ty skupiny, které v minulosti realizovaly na Ministerstvu financí své zájmy,“ odpověděl Jan Fischer v duchu úsloví, že nejlepší obrana je útok.

Tlak na odstoupení Jana Fischera z funkce ministra financí sílí

Ale tlak na odstoupení Fischera ze všech stran je obrovský. Podle politiků přistání několika milionů na účtu těsně před jmenováním Fischera ministrem financí vzbuzuje podezření ze střetu zájmů a z klientelismu. Existují prý obavy, že některá budoucí rozhodnutí Jana Fischera by mohla být těmito dary ovlivněna. A zdaleka nejde jen o strany vládní koalice, kterým se Fischer v čele resortu financí nelíbí. I podle exprezidenta Václava Klause ubírá Fischer vládě na důvěryhodnosti. I šéf NS-LEV 21 Jiří Paroubek ho vyzval k odchodu a dokonce sociální demokraté, kterým je levicová vláda Jiřího Rusnoka nejbližší, vidí v osobě ministra financí překážku, aby vyslovili vládě důvěru. „Fischer do vlády jako nevěrohodná osoba nepatří,“ prohlásil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…