První přímá volba prezidenta v historii Česka se uskuteční v lednu 2013. V prvním kole může být zvolen kandidát, který získá nadpoloviční většinu všech hlasů. Pokud ji nikdo nezíská, bude se do 14 dnů konat druhé kolo, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. Ve druhém kole pak bude zvolen ten kandidát, který získá více hlasů (při rovnosti hlasů se do deseti dnů vyhlásí zcela nová volba). Na stránkách Deník politika lze však již nyní možné sledovat zajímavé souboje mezi všemi osobnostmi, které se k boji o Hrad hlásí.
Například pro nově zvoleného senátora Tomia Okamuru hlasovalo 92 lidí, pro se vyjádřilo 65 lidí, proti jeho podpoře 27. I tak je (dosud) na prvním místě. Hned za ním v závěsu je však také profesor Milan Zelený. Na zmiňovaných stránkách se k jeho kandidatuře vyjádřilo celkem 229 lidí, palcem nahoru ho přitom ocenilo do sobotního večera 131 lidí. Nutno dodat, že všichni ostatní kandidáti jsou hluboce za oběma muži. Například Vladimír Franz má celkem z 237 hlasujících 138 těch, co ho ohodnotilo palcem dolů, pro Karla Randáka ze 155 hlasujících, vyjádřilo palcem dolů NE hned 104 lidí, Zajímavá je pak i překvapivá remíza u dvou mužů – Miloše Zemana a Slávka Popelky – oba získali v internetovém hodnocení mínus 103 hlasů – pravdou však je, že u Zemana hlasovalo celkem 213 lidí, zatímco u Popelky známého především díky iniciativě Holešovská výzva, 127 lidí.
Zcela nejhorší hodnocení má zatím Tomáš Vandas, kterému palec dolů udělilo z 204 lidí celkem 172.
Profesor Zelený: Nesmíme se zabývat jen cyklickou krizí, ale transformací
Plány, s kterými jdou jednotliví kandidáti do boje o post hlavy státu, většinou často uvádějí na svých různých webových stránkách, ve svých blozích a potažmo i v médiích (pravdou je, že však ne zcela všichni dostávají prostor – důvody, proč tomu tak je, by vydaly ale na zcela jiný článek).
ParlamentnímListům.cz se podařilo získat několik různých tezí o tom, jak by mělo Česko dál postupovat, od profesora Milana Zeleného – tedy muže, který se umístil zatím na druhém místě v hlasování o tom, koho by si jako nového prezidenta Češi přáli.
TÉMA: Přímá volba prezidenta
Co tedy je nutné dělat? „Měli bychom se zabývat dlouhodobou transformací, ne jen cyklickou krizí společnosti. Z krize vyplývá pasivita a čekání na návrat „do normálu“ předkrizového období. Změna je pak minimální, konzervuje se starý systém a jeho propagátoři, čeká se „na Godota“. Transformace však stimuluje inovace, hledání, adaptaci, přizpůsobení – tj. aktivní přístup k životu i podnikání ve vlastní zemi,“ říká profesor Zelený.
Naivní hry na levici a pravici
A dodává, že v současné době slova již nestačí. „Musíme přejít od kultury slov ke kultuře akce, činů a práce. Nezáleží na tom, co říkáme, slibujeme, popisujeme a prosazujeme, ale jen a jen na tom, co děláme. Bez akce a rozhodování degradujeme své znalosti, ztrácíme autonomii a stáváme se pouhou hříčkou svého okolí. Vědět ještě neznamená umět,“ pokračuje ve světě uznávaný ekonom ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová