Pokud nedojde přece jen k dohodě premiéra s rebely, mohou nastat dvě možnosti: parlamentní strany se dohodnou na rozpuštění sněmovny, nebo povládne kabinet pod jiným premiérem. Každopádně Česko čekají perné týdny.
Komu zůstane černý Petr
„Dohoda nebo nedohoda – to je jen na odpoutání pozornosti, komu zůstane černý Petr. Celá komedie je o tom, že má být odvolán Petr Nečas,“ řekla ParlamentnímListům.cz Dvořáková. Klíčová bude podle ní dohoda, kdy se uskuteční předčasné volby. „Zároveň s prezidentskými se to nestihne, ani není zájem, v úvahu připadá podzim 2013,“ říká. Politoložka nevěří, že kritikům v ODS jde o konzervativní program strany. „To tvrdí Boris Šťastný, který prosazoval v Praze velkou koalici s ČSSD, nebo poslanci - členové správní a dozorčí rady VZP, kde jsou otazníky kolem projektu IZIP,“ upozorňuje Dvořáková. „To je skupina lidí, kteří se potřebují zbavit Nečase z různých důvodů. Vůbec jim nejde o daně, nanejvýš o to, aby se nezvýšila daň z příjmu těm nejbohatším. Ale Nečas jim svou politikou nahrává, nemá důvěru lidí, ztrácí i pravicové voliče,“ dodává.
ODS bude v krajích a v Senátu bezmocná
Záminkou k výměně šéfa ODS na kongresu může být i neslavný výsledek říjnových voleb. Bývalý předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý, který stranu už opustil, před volbami v ParlamentníchListech cz. prorokoval ODS získání jen jednoho křesla senátora, věřil Jaroslavu Kuberovi. Je zisk čtyř křesel podle něj úspěch? „K tomu, že ODS nezískala jedno, ale čtyři křesla, je třeba blahopřát,“ říká ironicky Tlustý, „ale nic to nemění na tom, že ODS bude v krajích a Senátu bezmocná.“
Krize uvnitř ODS narůstá, musí se řešit
Jako fiasko pro ODS berou výsledek voleb i politologové. „Krajské volby by neměly o vládě rozhodovat, od toho jsou volby sněmovní, ale narůstá krize uvnitř ODS, a ta se musí vyřešit,“ míní politolog Jiří Pehe. Úsporný balíček je podle něj jen záminkou, pravým důvodem sporů je boj o moc uvnitř nejsilnější vládní strany. Pehe je přesvědčen, že rebelové v ODS by nehráli vabank, kdyby za zády neměli Václava Klause, kterému Ústava umožňuje v případě pádu kabinetu najmenovat vládu podle svých představ. Ten pak může vládnout i bez důvěry až do předčasných voleb. „A to je pro Nečase problém,“ soudí Pehe. Vždy se podle něj v takové situaci vyplácí politická odvaha. „Nečas by měl šanci se rebelů zbavit, kdyby ustál funkci předsedy a šel do předčasných voleb. Pak by se rebelové nedostali na volební kandidátky a byli by z ODS pryč. Jinak je bude mít v ODS dál,“ radí šéfovi ODS politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová