Štípavý ohlas na projev Klause od muže, kterého na Hradě nemají rádi

29.10.2012 12:14 | Zprávy

V projevu u příležitosti státního svátku upozornil prezident Václav Klaus na to, že se až příliš necháváme ovládat pocity nespokojenosti a přitom žijeme v materiálně nejúspěšnějším období našich dějin. Politolog Jiří Pehe, jenž je vnímán jako Klausův zásadní odpůrce, k tomu poznamenává, že místo kárání lidu by bylo namístě vyjádřit se k příčinám nespokojenosti.

Štípavý ohlas na projev Klause od muže, kterého na Hradě nemají rádi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Nynější potíže v Evropě vedou podle Václava Klause k velkému a neskrývanému pokušení využít je k radikální centralizaci kontinentu a k dalšímu oslabení suverenity historických evropských států. Přesto vyjádřil přesvědčení, že i v roce 2018 bude důvod sté výročí naší státnosti oslavovat, ale předpokladem k tomu je porozumět situaci, v níž se nacházíme.

Ve svém posledním projevu ve funkci prezidenta u příležitosti vzniku Československa Václav Klaus nabádal, abychom na situaci pohlíželi bez přehnaného pesimismu a malověrnosti, ale i bez růžových brýlí, zejména však bez lhostejnosti a rezignace, které ničemu nepomohou. Vyzval k tomu, abychom přestali svůj dnešek pouze hanit, pomlouvat a shazovat.

Projev prezidenta republiky ZDE

Lepšími se nemilosrdnou kritikou nestaneme

„Nepřistupujme na módní klišé, že čím nemilosrdněji všechno kritizujeme, tím se sami stáváme lepšími. Na sebe a na svět kolem se dívejme se střízlivou civilností – s naší, v minulosti tak charakteristickou národní vlastností. Nemalou část naší veřejnosti dnes ovládají pocity nespokojenosti, i když navzdory všem problémům, které máme, žijeme v materiálně nejúspěšnějším období našich dějin,“ zaznělo ve Vladislavském sále Pražského hradu z úst hlavy státu.

„Ale nespokojenost nevyrůstá z toho, že si někdo řekne, že bude nespokojený, nebo že mu nějaký intelektuál nebo kritik současných poměrů našeptá, že má být nespokojený. Lidé jsou však nespokojení na základě svých konkrétních zkušeností,“ namítá pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe a tvrdí, že v systému je něco špatného, když navzdory prezidentem zmíněného úspěchu je 70 až 80 procent obyvatel s celkovou situací nespokojeno.

O korupci se prezident nikdy nezmíní

„Hlava státu místo toho, aby nabádala lid, aby byl optimističtější, tak by se měla zabývat příčinami a poukázat na to, kdo tu obecnou nespokojenost působí. Ale pan prezident se, bohužel, vůbec nevyjadřuje ke korupci a i celá řada dalších věcí je zcela pod jeho rozlišovací schopnost, jak rád říká, takže těžko se může takovým příčinám věnovat,“ upozorňuje Jiří Pehe na to, že o nejčastějších příčinách nespokojenosti od korupce přes šlendrián až po selhávání státu prezident mlčí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…