"Ano, věděl jsem o tom, navrhoval jsem, abychom se domluvili na nějakém společném postupu s ČMKOS, ale tam padlo rozhodnutí, že do toho Česká republika nepůjde, proto jsme se v tom již dále neangažovali," přiznal ParlamentnímListům.cz předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, který zároveň působí jako viceprezident evropských federací (EFAT). Čeští odboráři tak protest, o kterém se zatím jen okrajově psalo, nepodpoří.
Šéf odborů KOVO Josef Středula však to, že by naše odbory zůstaly mimo hru, popírá a uvádí informace na pravou míru. "Čtrnáctého listopadu do toho skutečně nepůjdeme, protože již máme naplánovanou akci na sobotu 17. listopadu. Jde tedy jen o jiný termín, jinak se samozřejmě s požadavky našich evropských kolegů ztotožňujeme a podporujeme je. V sobotu však vyjádříme protest proti českým neduhům, které nám vadí, byť samozřejmě vnímáme vše v rámci nejen celoevropských, ale i globálních souvislostech," reagoval pro ParlamentníListy.cz Středula.
Zastaví přece jen Evropu ve středu generální stávka i bez nás?
Přesto se ale nabízí otázka - postaví se tedy i bez nás proti paktům vlád s bankéři a korporátními manažery celoevropská generální stávka? Zdá se, že ani v tomto případě to tak horké, jak se může někomu zdát, nebude.
Pravdou je, že naše Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svých stránkách prohlášení EOK z 15. října nazvané „Evropa musí řešit svůj sociální dluh" alespoň zveřejnila. O dva dny později, 17. října, pak vyhlásila EOK na 14. listopad - tedy středu - den akce a solidarity na podporu Evropského sociálního paktu. To je návrh, který EOK již v červnu postavila proti Evropskému fiskálnímu paktu neboli „Smlouvě o stabilitě, koordinaci a vládnutí v hospodářské a měnové unii" přijaté evropskými vládními představiteli 2. března letošního roku.
Podle původních plánů by měl tedy tento den zahrnovat po celé Evropě demonstrace, veřejná shromáždění a podobné akce. O jejich konkrétní podobě v každé zemi měly jednat místní odborové centrály. Zatím je jisté, jak uvedl portál evropský-rozhled.eu, že generální stávka již byla bez Česka, kromě Portugalska, ohlášena ve Španělsku a v Řecku.
Odpor proti škrtům roste nejen u nás
Protestních akcí v jednotlivých evropských zemích tak rychle přibývá a odpor proti škrtům roste i za hranicemi naší země.
Postaví se ale Evropané proti společně tak, aby Evropu sjednotili zdola? To hned tak zřejmě nebude. A nejen v Česku.
Proto asi středeční datum 14. listopadu 2012 nebude představovat nařízení jednotného postupu. Už jen proto, že odbory některý států, jako Velká Británie, Polsko nebo Slovensko, dosud vůbec neoznámily, jak se k akčnímu dni připojí. Ve Slovinsku mají proběhnout demonstrace v jiný den, což je ostatně podobné i postoji českému. Protest naplánovaný na 17. listopadu, je i zvolením data Čechy vnímané pozitivně hlavně v kontextu s historickými souvislostmi. Rozdíl je tak od zbytku Evropy vlastně pouhé tři dny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová