Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.01.2022 19:16:31 - laco

Zelená realita

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie. To poputuje dál na Ostravsko, kde svého času významná oblast pro těžbu uhlí teď trpí jeho nedostatkem. Lodní doprava nabízí alternativu k té tradiční vlakové, která je přetížená. Informovala o tom Česká televize a server zdopravy.cz. Jak Vy z pohledu ekologie hodnotíte dovoz uhlí z Austrálie do oblasti Ostravska, kde se ještě před pár lety uhlí potřebné pro hutě dobývalo.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

24.01.2022 7:10:13 - Ing. Antonín Seďa
 Podle mne je nenormální, abychom dováželi černé uhlí, které lze těžit z našich zdrojů. Tohle je příklad, kam až dosahuje globální ekonomika. Sice nevím, za kolik se nakupuje, včetně dopravy, černé uhlí z Austrálie a jaká je nakonec jeho cena pro konečného spotřebitele, ale rozhodně tohle nepřispívá ke zlepšení životního prostředí. Prostě to je realita, tak jako například zvyšování cen energetických surovin, kdy ekonomové lidem radí, že nejlevnější je topit dřevem či hnědým uhlím. Ale to ví každý člověk a na to nemusí mít vysokoškolské vzdělání. Prostě Green Deal přes svá výrazná pozitiva má i řadu negativních dopadů. A to nejen na peněženky občanů, konkurenceschopnost našich firem, ale i nepříjemné dopady na životní prostředí. Uvedu ještě jeden příklad a to jsou elektromobily, kdy je třeba markantně rozšířit nejen výstavbu nabíjecích stanic, ale zároveň to výraznou měrou zvýší spotřebu elektrické energie a ta se musí nějakým způsobem vyrobit. To bude znamenat další tlak na zvyšování její ceny. A jsme zase na začátku inflační spirály. Takhle to dopadá, když ekonomika hýbe politikou. Já jsme osobně příznivcem "lokální" ekonomiky, kdy se spotřebovává zboží či suroviny z nejbližšího okolí a kdy volení zástupci mohou těmto ekonomikám pomoci. Globální tlak na snižování cen vede pouze k chudobě a ke zbytečnému zvyšování zisků nadnárodních korporací. A také, ke zhoršování životních podmínek na naší planetě.