ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.04.2010 18:25:41

Společnost je v negativním pohybu

Společnost je v negativním pohybu

Stav společnosti před květnovými volbami rozhodně nevypovídá o poctivé snaze řešit zásadní problémy života občanů.

Podíváme-li se totiž na vývoj volebních preferencí, jak je naznačují různé výzkumy, pak vidíme, že se politické spektrum spíše nezmění a znovu budou převládat pravicová řešení.

K tomu mě vedou dvě skutečnosti. Jednak to, že jediná důsledná levice – KSČM - je mediálně šikanována a zbavována možnosti prezentovat své programové názory na vývoj společnosti, a jednak ČSSD už vyjádřila svou představu o levicové politice: velká koalice s pravicí jako krajní řešení. Je smutnou ironií, když dnešní významný člen vedení ČSSD – před listopadem 1989 velmi aktivní člen KSČ – se na televizní obrazovce chvástá, jak zatlačuje KSČM do skanzenu. Zřejmě nepochopil výrok německého politika Bismarcka: »Hloupost je též dar boží, ale nemá se jí příliš zneužívat!« Na politickém jevišti se také objevily subjekty recyklovaných politiků, kteří již jednou prokázali svou neschopnost a nyní to »zkoušejí« znova, tentokráte pod jiným názvem. Doufám jen, že voliči nezapomínají!

Volby se rychle blíží a člověk se nestačí divit. Politická soutěž myšlenek a diskuse o programových otázkách nenastala, naopak jsme svědky arogance a neurvalosti části vedení dvou nejsilnějších stran. Bohužel, jejich metodou se stalo vzájemné osočování, jak to ostatně nedávno předvedli před televizními kamerami J. Paroubek (ČSSD) a P. Nečas (ODS). To jen naznačuje, co bude pokračovat i po volbách. Jestliže současná vláda J. Fischera požívá značnou podporu veřejnosti, pak je to proto, že není konfrontační a volí v naprosté míře slušné formy jednání. Naproti tomu si obrazně dokážu představit, co nastane, až po volbách do sněmovny a vládní Strakovky opět vletí »hejno politicky nadržených kohoutků« a ti začnou formovat český život podle svých nadutých představ. A je úplně jedno, že Topolánek na čas zmizel na smetišti dějin, kam jistě patří. Právě vývoj ČR po listopadu 1989 produkuje takové prototypy jako na běžícím pásu. Jeden odešel, tři noví přibyli!

Potvrzuje se tak názor, že politická kultura je v české společnosti dosud pojmem zcela neznámým. Všeobecně se soudí, že volební situace ještě nikdy nebyla tak polarizovaná jako nyní. Obě nejsilnější politické strany se doslova předhánějí v demagogii slibů zaměřených na jednotlivé kategorie občanů s cílem, aby tito prakticky neměli možnost hlouběji přemýšlet o tom, zda jsou jim skutečně nabízena řešení jejich každodenních problémů, které v budoucím vývoji zlepší jejich život. Někteří politici dobře vědí, že voliči slyší především na peníze. Proto se zvláště před volbami trumfují nejrůznějšími sliby, spoléhajíce na to, že voliči nestačí prohlédnout jejich nereálnost, falešnost či rozporuplnost!

Jako komunistický poslanec se při své práci setkávám s lidmi pracujícími v různých oblastech života naší společnosti a v diskusích s nimi nepostrádám přemýšlivé postoje. Dokonce lze konstatovat, že občané vnímají KSČM v českém politickém spektru jako stranu, která ve svém volebním programu předkládá recept na řešení palčivých společensko-politických problémů. Záměrně, zcela mimo zájem většiny médií a tzv. expertů a politologů, se setkávám se zjištěním, že po celé minulé období to byla pouze KSČM, která se poctivě držela svého programu, tedy byla nejblíže naplnění svých volebních slibů.

Dokladuje to zejména závěr končícího současného volebního období. Chce se mi věřit, že »všechno« dopadne nakonec jinak, než předpovídají současné průzkumy předvolebních preferencí. Věřím, že KSČM posílí na takový počet mandátů, který bude zárukou levicového vývoje ČR. Dokladem toho je, že na kandidátce KSČM jsou lidé, kteří výsledky své práce s lidmi a pro lidi dokázali. Proto KSČM ve své kampani klade důraz na diferencované přemýšlení o slibech těch, kteří už nejednou voliče zradili. Usilujeme o aktivní účast občanů v květnových volbách s cílem přesvědčit je o volbě komunistické levice.

Od voleb 2006 uplynuly už skoro čtyři roky. V jejich průběhu měli občané i jako voliči možnost se přesvědčit, že politika v ČR bez KSČM není možná!

Zdeněk Maršíček
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama