A toho znáte? Babiš i Okamura shánějí známé tváře

11.05.2013 7:13 | Zprávy

Podnikatelé Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie) chtějí se svými hnutími prorazit v následujících sněmovních volbách. Nyní řeší především to, kde najít lákavé tváře, které by přitáhly voliče.

A toho znáte? Babiš i Okamura shánějí známé tváře
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tomio Okamura

Okamura je se svým hnutím Úsvit přímé demokracie teprve v začátcích. Získal tisíc podpisů potřebných pro registraci na ministerstvu vnitra, v pondělí se tak podle deníku Mladá fronta Dnes chystá učinit. Babiš už má vybudovanou regionální strukturu a je o něco dále v profesionalizaci, oběma podnikatelům ale chybí osobnosti, které by nalákaly voliče.

Okamura ale prý takové ambice jako Babiš nemá. "Nemáme čas, sílu ani peníze budovat stranickou strukturu," řekl senátor. Podle jeho slov je jediným cílem to, aby se Úsvit probojoval do sněmovny a mohl tak prosazovat změnu Ústavy směrem k přímé demokracii. V tom se podobá babišovcům. Ti také chtějí prosadit prvek přímé demokracie - přímou volbu poslanců.

Nemají k sobě daleko

Obě hnutí spojují i jejich sympatizanti, například ekonom Pavel Kohout. Ten je autorem knihy Úsvit a stejnojmenné Okamurovo hnutí už dříve podpořil. Před dvěma týdny ale přijel o své knize referovat také na ideovou konferenci ANO. "Nehodlám však do hnutí vstupovat ani za něj kandidovat," podotkl však Kohout.

Babiš se podle MF Dnes snaží na svou stranu přitáhnout některé senátory, například Libora Michálka. Jednal také se zástupci Severočeši.cz, kteří mají v Senátu Jaroslava Doubravu a Alenu Dernerovou. Spolupráci s Babišem však Severočeši nepotvrdili. Okamura už v tomto směru první úspěchy zaznamenal, na svoji stranu přitáhl dva poslance ODS - Aleše Roztočila a někdejšího rebela ODS Radima Fialu.

Někteří politologové se domnívají, že vzhledem k podlomené důvěře občanů v tradiční strany, mají obě hnutí šanci na úspěch. "Je zde velká poptávka hnaná společenskou nespokojeností. Připadá mi však, že Úsvit má výrazně větší šance. Okamura z hlediska veřejného vnímání dokáže voliče oslovit přece jenom lépe. Babiš působí hodně technokraticky," míní například Lubomír Kopeček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…