Aby ses, Vašku Havle, neposral. Slovenský autor o naší minulosti i rozkrádání

20.05.2013 4:44 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Slovenský spisovatel Gustáv Murín pro ParlamentníListy.cz srovnává korupci na Slovensku a v České republice, prezentuje ale i neotřelé názory na průběh tzv. sametové revoluce a jasně říká, že to bylo jinak, než jak si lidé myslí. Došlo i na Václava Havla, Evropskou unii i obrovský vliv médií.

Aby ses, Vašku Havle, neposral. Slovenský autor o naší minulosti i rozkrádání
Foto: Archiv GM
Popisek: RNDr. Gustáv Murín, CSc., slovenský přírodovědec, spisovatel a publicista

Když se nejprve vrátím do minulosti ke slovenské kauze Gorila. Čím to, že se to všechno vyvalilo najednou v jednom spisu a způsobilo to tak velkou bouři?

Slovenská politická scéna obvykle následuje českou se zpožděním několika let. V tomto případě kauza Gorila jen následovala s odstupem pár let podobnou českou kauzu Krakatice. V případě Gorila byla veřejnost na Slovensku šokovaná zjištěním, že většina stran si jednoduše rozparcelovala zemi s tím, že se navenek budou hádat, ale v pozadí se tiše dohodnou, kdo si kolik urve. Ta deziluze z neexistence politické alternativy vyhnala lidi do ulic.

Odpovědi Gustáva Murína ParlamentnímListům.cz v původním znění ZDE

Proč se podle vás nestalo nic podobného v Čechách?

Jako biolog předpokládám, že geny českého národa reprezentované radikální husitskou větví byly eliminované v hořících stodolách po bitvě u Lipan, ale stále jste radikálnější než my. Ale opatrně. To znamená, že vyhodíte místodržitele z oken Hradčan, ale potom pošlete deputaci do Vídně, že jste to tak nemysleli. My jsme opační. Dlouho se rozmýšlíme, ale když už někoho vyhodíme, tak se neomlouváme. Demonstrace po zveřejnění kauzy Gorila byly výjimečným činem mlčící většiny, díky anonymovi na internetu. Ale jen co se objevila možnost rozhodnout v předčasných volbách, lidé se vrátili do svých teplých domovů.

Dá se říci, čím je rozdílné korupční prostředí v Česku a na Slovensku?

To určitě ne. Klíč k penězům v postkomunistických zemích byl vždy stejný. Jediný rozdíl, na který jsem přišel při práci na mých knihách „Mafia na Slovensku a „Gorily v podsvetí“, je v tom, že v Čechách ruská mafie dosáhla takového postavení, že se podle českých médií zdá, jakoby si „koupila“ lázně Karlovy Vary, aby tu odložila do mafiány obecně respektovaného azylu svoje rodiny. Na Slovensku žádná cizí mafie nedosáhla výrazného vedoucího postavení. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…