Erik Best rekapituluje, že Miroslav Kalousek je českým ministrem financí od roku 2007 s krátkou přestávkou na přelomu let 2009 a 2010, "kdy jako pobočník nepřítomného krále státní kasy působil Eduard Janota", připomíná Kalouskův vliv.
Během pětiletého období mezi roky 2008 a 2012 narostly výdaje českého rozpočtu ze 41,1 % HDP na 44,5 %. Státní dluh se zvýšil o 60 % z 1,10 bilionu na 1,76 bilionu Kč, neboli z 28,7 % na 45,8 % procent HDP. Český dluh za Kalouska tedy zatím vzrostl o 655 mld. Kč.
Opticky to vypadá, že šetříme
„Nicméně na papíře tento strmý nárůst tak drasticky nevypadá," připouští komentátor. Příčinu podle něj jsou uměle stlačované úrokové sazby, které snižují náklady země na obsluhu dluhu. Díky tomu Ministerstvo financí každoročně ušetří desítky miliard korun. Plný dopad Kalouskova dluhového odkazu prý proto pocítíme teprve tehdy, až centrální banky umožní volnou fluktuaci úrokových sazeb. „Mezitím se Česká republika chová jako feťák, jenž si pěstuje závislost na bezplatných vzorcích od dealera,“ napsal komentátor o Kalouskově finanční politice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr