Podle Cerhy v sociální demokracii převážil názor pomstít se po pěti letech za vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. Senátorům ČSSD, údajně v pozadí s KSČM, se podařilo obměnit Radu Ústavu. Autor vypočítává, že senátoři ČSSD, prý dirigovaní Lubomírem Zaorálkem a Jiřím Dienstbierem, vyslali do Rady dva členy ČSSD („politology“ Bureše a Jelínka), Michala Uhla ze Strany zelených, vyučujícího na VŠ antropologii komiksu, a TOP 09 protlačila prý ničím nezajímavou archivářku. Ti všichni se údajně podle předem připraveného plánu spojili s Petruškou Šustrovou, likvidující Ústav jako radní již pátým rokem.
Rada nesnáší Ústav
„Všichni mají jedno společné – nesnáší Ustav v podobě, ve které byl zřízen, nesouhlasí s označováním komunistického režimu za totalitní, podporují předpokládanou nadcházející koalici sociálních demokratů s komunisty, přesněji řečeno: Odstraňují vše, co by jí mohlo stát v cestě. A jsou ochotni to provést i za cenu konfliktu nejenom s Ústavem, ale i s částí společnosti,“ tvrdí Cerha na serveru Pravý břeh.
Podle autora článku jde o to, „že chce Ústav vnitřně názorově vyprázdnit, personálně obměnit, přeměnit v beznázorovou odnož Akademie věd a zajistit tak, aby přestal být nebezpečný zejména pro komunisty – současné i bývalé,“ dodává Cerha. Podle něj prý jde o snahu o zastavení procesu vyrovnávání se s minulostí, a to ještě před předpokládaným převzetím moci. „Ústav je totiž nástrojem praktické realizace zákona o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, a proto by byl dotčen i tento zákon z roku 1993,“ vysvětluje Cerha.
Digitalizace spisů
Autor článku na serveru Pravý břeh se ptá, proč je v centru útoku digitalizace svazků a spisů. Podle něj je jedním z hlavních cílů komunistů a zaorálkovců postupně zablokovat Archiv bezpečnostních složek a učinit jeho vedení poslušné politické vůli a využít při tom faktu, že se před pěti lety podařilo všechny archivní fondy a sbírky sjednotit do jedné instituce. Sekundárním cílem je prý zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu. „Všichni vědí, že bez digitalizace nebude moci Ústav ani archiv zákon v plném rozsahu a včas naplňovat,“ říká Cerha.
Podle autora článku správná činnost Ústavu, jako například objektivní informace o totalitní minulosti a systematický odpor proti zapomínání, znemožňuje v plném rozsahu etablovat komunistickou stranu na politické scéně. „Nutno dodat: komunistickou stranu jako partnera sociální demokracie. Proto je nutné okupovat a paralyzovat Ústav, proto je nutné zpochybnit jeho dosavadní činnost, nejlépe formou kompromitace jednotlivých zaměstnanců,“ myslí si Cerha.
Dříve či později se radní rozhádají
I přes veškerou snahu převzít Ústav pod svou přímou ideologickou kontrolu se autor prý nedomnívá, že by sociální demokracie vsadila na správné koně. Počínaje Šustrovou a konče Jelínkem, jejich dosavadní činnost údajně nepotvrzuje, že by šlo o osoby, které by byly dlouhodobě schopny cokoliv kvalitního vybudovat. „Řízení tak komplikované instituce, včetně spolupráce s archivem, plnění všech zákonných úkolů, které stále ještě proti vůli Rady i jejích 'řídících orgánů' zůstávají v zákoně, nemohou zvládnout. Dříve či později se radní rozhádají a nezvládnutí situace se obrátí proti hlavním viníkům,“ uzavírá Cerha na Pravém břehu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr