Andrej Babiš: Podnikatelů je pro politiku škoda. Ale už to jinak nejde

02.06.2012 11:24 | Zprávy

Podnikatel Andrej Babiš reaguje na pomlouvačné komentáře, které se o něm objevují v médiích. V obsáhlém textu, který zaslal redakci ParlamentníchListů.cz, píše, že mu nedělá radost, že se musí angažovat v politice, ale jiná možnost už skutečně není. Jinak hrozí, že náš stát bude rozkraden a lidé ožebračeni. A s tím chce se svým konceptem „státu jako firmy“ bojovat.

Andrej Babiš: Podnikatelů je pro politiku škoda. Ale už to jinak nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Primárně reaguje na komentáře v týdeníku Reflex, které ironizovaly jeho snahu provětrat českou politiku. „Stále mne ale udivuje, že je časopis, který se ještě donedávna těšil poměrně vysoké společenské prestiži, spokojený s poměry, které v naší zemi panují,“ píše Babiš.

„Sám samozřejmě nevím, jestli v politice skončím dobře nebo špatně, pro mě osobně je trauma, že vůbec do politiky jdu,“ píše podnikatel. Proto nechce sám kandidovat do Sněmovny, kde se dlouze tlachá a pak se schválí nějaká patlanina, která na chvíli umlčí novináře a veřejnost.

Já jsem podnikatel, Bárta zločinec

Důrazně se ohrazuje proti tomu, aby byl řazen do kategorie „podnikatelé v politice“ společně s Vítem Bártou. Ten podle něj „není žádný podnikatel, ale odsouzený zločinec, který svůj byznys založil na kšeftech s některými pražskými městskými částmi, se státem, na špiclování politiků a šikanování svých oponentů.“

Projekt „státu jako firmy“ je podle Babiše navzdory vysmívání jeho vynálezem. „Nikdo to ještě nenabídl, protože by se musel skutečně zodpovídat před voliči, svými akcionáři. Musel by zkrátka přijmout odpovědnost, což se v české politice nenosí,“ píše.

Voliči by podle něj „měli mít možnost nejen volit, ale i navrhovat odvolání členů parlamentu či vlády, kteří neplní svůj program nebo se zpronevěřili proti zákonu.“

Dále ujišťuje, že v jeho straně ANO 2011 „víme, kde se dá ušetřit, kde se dá ubrat na státní správě, víme, které výdaje státu jsou úplně nesmyslné, a většinou víme nebo alespoň tušíme, které výdaje státu jsou určeny hlavně k tomu, aby byly především předmětem rozkrádání (což se zatím vždy následně potvrdilo).“

„Nabízení dluhů a plané sliby voličům rád přenechám politickým profíkům, jako jsou Sobotka, Hašek nebo Paroubek. Jejich sliby splasknou poté, co se objeví nějaký další Rath,“ ujišťuje podnikatel. Plané sliby, řeči o potřebě šetření každé koruny a strašení Řeckem zase rád přenechá pravici, „u které stačí zase jen připomenout Béma, Janouška, Topolánka, Dalíka, Řebíčka, ale i celou partu z Věcí veřejných.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…