Architekt Bořek Šípek: Jsem ateista. Církevní restuce ale neodmítám

26.09.2012 11:35 | Zprávy

Za zarputilého odpůrce církve se považuje kosmopolitní výtvarník Bořek Šípek. Přesto se nedá říci, že zákon o restitucích církevního majetku zcela odmítá. Politiku sleduje dost obsáhle, ale zákonodárci by si prý spíš občas zasloužili naopak absolutní ignoraci.

Architekt Bořek Šípek: Jsem ateista. Církevní restuce ale neodmítám
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Sklárna Bořka Šípka

 


Politická scéna není pro Bořka Šípka španělskou vesnicí, ať jde o otázky rozvoje země, přímé volby prezidenta nebo nově přijímanou legislativu. „Žiju tady, takže mě zajímá všechno. I téma restitucí,“ prozradil ParlamenntímListům.cz. V oblasti církve by jej jako architekta mohla zajímat osud sakrálních nemovitostí, které rozhodně v mnoha případech nevypadají tak, že by se náboženská obec uměla o svou architekturu řádně postarat. Jeho vztah k žhavému tématu posledních měsíců je prý ambivalentní i z jiného důvodu. „Jsem zaujatý ateista a církev moc nesnesu, a rozhodně ne to, jak se k majetkům, které žádá, někdy dostávala..,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz a pokračoval: „Je to celé bláznivé. Na druhou stranu jsme v Evropě poslední stát, kde ještě církev není oddělena od státu. A ť si církev své majetky vezme a stará se o ně. V tomto směru to vítám.“

Skepse i zájem v jednom

 

O politické kotlině nemá žádné růžové iluze. Přesto je přesvědčen, že politiku nemá cenu ignorovat. „I když by si to někdy zasloužila,“ pousměje se. Jeho samotného mohou lidé v hlavním městě vídat pravidelně u volební urny. „Volit chodím, a to v Praze,“ potvrdil.

Anticenu? Její udělení by i tak bylo cenou

 

Kdyby se měl tvůrce divadelních ocenění Thalie nebo výher pro televizní soutěž „O korunu krále Karla“ rozhodnout, pro koho ze zástupců na českém politickém kolbišti vyrobit anticenu, docela by váhal. A to z několika důvodů. „Jednak jsem spíš pro pozitivní věci. V tomto směr závidím divadlu a literatuře, že mohou tvořit i negativní díla. V designu to nejde – je blbost dělat něco ošklivého,“ vysvětluje logicky, proč by jím vytvořená anticena byla v důsledku vlastně pro svého držitele líbivým dárkem.

Politici se tak unikátní anticeny od Bořka Šípka nejspíš nikdy nedočkají. Přesto nejde zapomenout například na jeho přátelský vztah k politikovi nejvyššímu, kdy v minulosti kromě jiného působil přímo jako hradní architekt. Od zesnulého prezidenta Václava Havla prý převzal vnímání občanské zodpovědnosti. V přímé prezidentské volbě podporoval ekonoma Jana Švejnara, jemuž přál i Václav Havel. Švejnar ale před pár dny oznámil, že kandidovat nakonec nebude.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…