Arcibiskup politikům: Snižte si plat na úroveň farářů. Pak mluvte o chudé církvi

18.04.2013 8:11 | Zprávy

ROZHOVOR Olomoucký arcibiskup Jan Graubner v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jednoznačně odmítl slova Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o tom, že jde česká katolická církev proti poselství nového papeže, když přijala bohatý dar v podobě restitucí. „Až si poslanci sníží platy na úroveň platů duchovních, pak budou mít morální právo nás poučovat o chudobě,“ prohlásil arcibiskup.

Arcibiskup politikům: Snižte si plat na úroveň farářů. Pak mluvte o chudé církvi
Foto: cirkev.cz
Popisek: Arcibiskup Jan Graubner

Místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek vyčítá Dominiku Dukovi a české katolické církvi, že jde prý proti poselství nového papeže, jenž si přeje „církev chudých pro chudé“. Podle Zaorálka přijal kardinál Duka bohaté dary v podobě restitucí z rukou vládní pravice a nyní v souvislosti s děním v Ústavu pro studium totalitních režimů nehájí chudé, nýbrž vládní establishment. Co tomu říkáte?

Takové uvažování musím striktně odmítnout. Restituce nejsou žádným bohatým darem. Jde o změnu způsobu financování církví. Církev nezbohatne. Církev z vrácených prostředků – a vrácení je jen dílem spravedlnosti – musí každoročně vydělat na svůj provoz, který dosud z části platí stát. V jednáních se státem jsem aktivně přítomen přes dvacet let. I dnešní špičky ČSSD se účastnily práce parlamentní komise v roce 2008, kdy byla odsouhlasena výška náhrady i metodika jejího stanovení. Restituce nemá nic společného s útokem na Ústav pro studium totalitních režimů a v Ústavu už vůbec nejde o obhajobu chudých, ale o snahu překroutit dějiny a zničit informace, které by mohly být pro některé kandidáty v předvolební kampani nepříjemné.

Ústav má svoje pravidla, která má dodržovat každý, jak rada, tak vedení. Současné kroky vidím jako jednoznačné porušení pravidel, ať už jde o předčasné odvolání ředitele jmenovaného na dobu určitou, nebo propouštění zaměstnanců prozatímní ředitelkou ještě před oficielním uvedením do úřadu a další chybné kroky.

Jiří Paroubek a mnozí další se v souvislosti s majetkoprávním vypořádáním státu a církví už dříve obrátili na papeže Františka, aby se k této záležitosti vyjádřil, jelikož i oni mají pocit, že tento krok odporuje papežovým slovům o skromnosti a pokoře….

Promiňte, ale takovou demagogii nemohu brát vážně. Až si poslanci sníží platy na úroveň platů duchovních, pak budou mít morální právo nás poučovat o chudobě. Jinak musím brát jejich útoky na církev jako rozněcování náboženské nesnášenlivosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…