Uvádí to Český statistický úřad v dubnovém čísle časopisu Statistika & My. Vychází přitom z výběrového šetření Životní podmínky za rok 2011. Novější data zatím nebyla zpracována.
Nejvíce se šetří na zubařích
Nedostatek finančních prostředků na ošetření se podle statistiků týká například zubařů. Tento poznatek nabývá na závažnosti především v souvislosti s plánem zpoplatnit i běžné amalgámové plomby, který se několikrát pokusilo prosadit ministerstvo zdravotnictví. Vynětím plomb z úhrad by podle něj systému ušetřil ročně 1,5 miliardy, které by se mohly dát na péči o lidi s rakovinou či některým vzácným onemocněním.
Pojišťovny by podle tohoto plánu hradily zákrok pouze některým skupinám obyvatelstva. "Děti a mladiství do 18 let a senioři nad 65 let, stejně jako lidé v hmotné nouzi, těhotné ženy a pacienti trpící vybranou chorobou ústní dutiny budou z opatření vyjmuti," konstatoval v této souvislosti před časem náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.
Důvodů, proč lidé nechodí v případě zdravotních problémů k lékaři, je ovšem více. "Například třetina respondentů nenavštívila specialistu, protože čekala, až se jejich problémy samy zlepší. Tento důvod pak častěji uváděli muži než ženy a jeho zastoupení v čase stále rostlo. Druhým nejčastějším důvodem byla nemožnost uvolnit se z práce či z péče o jinou osobu," konstatuje v časopise autorka článku Eliška Zykmundová.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh