Samko míní, že vláda chce zákonem o stávce a výluce regulovat všechny typy stávek na obranu hospodářských a sociálních zájmů. Účelem má být také zpřísnit právní regulaci stávek pomocí administrativních obstrukcí, jako je prokazatelný souhlas zaměstnance se stávkou, kvórum zaměstnanců souhlasících se stávkou, předložení jmenovitého seznamu stávkujících a prodloužení lhůt k informační povinnosti organizátora stávky. Podle Samka to je pro ČMKOS nepřijatelné.
Zákon o stávkách je v rozporu s mezinárodními smlouvami
Věcný záměr zákona je prý v rozporu s mezinárodními smlouvami, hlavně pak s Mezinárodním paktem o hospodářských, sociálních a kulturních právech, dále s Úmluvami Mezinárodní organizace práce č. 87 a č. 98.
„Ve svých důsledcích směřuje k oslabení demokratického charakteru fungování sociálního dialogu, kolektivního vyjednávání a práv občanů, a tím i demokratické správy veřejných záležitostí v České republice,“ řekl Samko Haló novinám.
Až 60 procent zaměstnanců by přišlo o možnost stávkovat
Zákon o stávce a výluce by také způsobil, že by hospodářské a sociální zájmy mohli chránit jen zaměstnanci těch zaměstnavatelů, u kterých funguje odborová organizace. Pokud by stávku vyhlásil kdokoliv jiný, bylo by to nezákoné. „Je zřejmé, že toto řešení, které zbavuje cca 60 procent českých zaměstnanců možnosti stávkovat na obranu svých hospodářských a sociálních práv, je jasně protiústavní,“ vadí vedoucímu právníkovi ČMKOS.
Nová právní úprava by také zaměstnancům zakázala stávkovat proti vládním reformám nebo proti rozhodnutím nadnárodní mateřské společnosti jejich zaměstnavatele o zrušení zaměstnavatele, které by je připravilo o práci, vysvětlil Samko Haló novinám.
Na základě zákona by byla generální stávka o sametové revoluci prohlášena za nezákonnou
Česká republika takovou zákonnou úpravu nepotřebuje, míní Samko. „Koneckonců, na jejím základě by byla prohlášena generální stávka, která se v průběhu sametové revoluce uskutečnila, za nezákonnou,“ vysvětluje. Připomíná, že je těžké inspirovat se u jiných evropských zemí, protože všude je jiná tradice sociálního dialogu. Český zákon by ovšem vybočoval z evropského standardu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe