Boháči si prý ulili tolik peněz, že by to vyřešilo krizi

24.07.2012 10:37 | Zprávy

I za hluboké recese bohatí lidé převáděli astronomické sumy peněz do daňových rájů. Tyto peníze by podle expertů stačily na to, aby dostaly svět z ekonomické krize.

Boháči si prý ulili tolik peněz, že by to vyřešilo krizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Podle odhadů nevládní organizace Tax Justice Network je v daňových rájích jako jsou Bahamské ostrovy, Seychely nebo Lichtenštejnsko ukryto něco mezi 21 a 23 biliony dolarů, což je pro ilustraci více než dvojnásobek HDP Spojených států. S těmito informacemi přichází server Aktuálně.cz.

"Majetkové nerovnosti jsou mnohem, mnohem horší, než ukazují oficiální statistiky," říká spoluautor studie John Christensen, citovaný deníkem The Guardian. "Nová data ukazují, že v uplynulých třech desetiletích proudily na zahraniční konta malé skupiny extrémně bohatých lidí obrovské částky," dodává.

Studie se opírala o data Mezinárodního měnového fondu, Banky pro mezinárodní platby, OSN i centrálních bank řady zemí světa. Odhad částek ukrytých v daňových rájích provedla organizace na základě portfolia hotovostních aktiv, která mají k dispozici velcí investoři.

Jen na daních to dělá 189 miliard dolarů

Podle renomovaného ekonoma Jamese Henryho, který studii vedl, patří peníze uložené v daňových rájích asi deseti milionům boháčů. Polovinu celkové částky pak prý kontroluje necelých sto tisíc těch nejmajetnějších z nich. Patří k nim i rodiny bývalých diktátorů, třeba svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nebo Husního Mubaraka.

Do daňových rájů pluly peníze z Nigérie, bohaté na ropu, z Pobřeží slonoviny, ale také z USA nebo západní Evropy. Nezdaněné zůstávají nejenom původní částky, jež do daňových rájů milionáři převedli, ale také peníze, které tento kapitál později vygeneroval.

Tax Justice Network vypočítala, že jen třicetiprocentní zdanění zisku, vytvořeného tříprocentním úrokováním 21 bilionů amerických dolarů, by vyneslo za rok 189 miliard dolarů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…