Bojovník proti poplatkům řádil u Jílkové: Bankám se nedivím, vždyť lidé na sobě nechají štípat dříví

05.04.2013 4:44 | Zprávy

Ačkoliv na tom není Česká republika nejlépe, tuzemské banky prosperují. Jejich klienti jim přitom i nadále platí poměrně vysoké poplatky za určité služby. Česká bankovní asociace proto radí – když vám poplatky vadí, přejděte do jiné banky. Není nic jednoduššího.

Bojovník proti poplatkům řádil u Jílkové: Bankám se nedivím, vždyť lidé na sobě nechají štípat dříví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Pokud s tím není klient ztotožněný a nechce platit zrovna tohle, není nic jednoduššího než si najít jinou banku,“ radil v pořadu Máte slovo na ČT Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Jenže co zní jednoduše, v reálu už takové být nemusí. Jak poukazuje bojovník proti bankovním poplatkům Patrik Nacher, sice neexistuje snadnější způsob, ale pořád nejde o přechod jako například mezi mobilními operátory. „Otázka je, jestli banky vůbec chtějí takhle jednoduché přechody,“ poznamenal.

Výše poplatků v České republice je navíc vysoká i oproti zahraničí, dokázala to například studie Univerzity Karlovy. „Souvisí to s rizikovostí,“ objasňoval důvody ekonom Petr Teplý. Česká republika totiž působí jako rizikovější země než některé jiné v Evropě. „Vyhlídky ČR nejsou úplně růžové,“ dodal Teplý.

Aby však tyto problémy ozřejmil zástupce konkrétní banky, to se v pořadu nestalo – nikdo totiž kromě Matouška z České bankovní asociace nedorazil. Ten navíc řekl, že se nemůže příliš konkrétně vyjadřovat. „Proč by se s námi tady bavili?! Ještě by za to chtěli poplatek,“ ulevila si moderátorka Michaela Jílková a obrátila se alespoň na zástupce státu.

Stát musí hlavně chránit bankovní systém

Nebylo by možné, aby se stát postaral o vysoké poplatky u bank? „Myslíte, že by bylo správné, aby to stát reguloval?“ zeptal se řečnicky náměstek ministra financí Radek Urban. „Jestli je tady nějaká hodnota, kterou má stát chránit, je to stabilita bankovního systému,“ vysvětloval a odmítl: „Není možné, aby stát regulovat bankovní poplatky.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…