Místopřeseda ČSSD Lubomír Zaorálek zahájil debatu výčtem událostí, dokazujících politizaci ústavu ze strany ODS. Připomněl například poslance Juraje Ranince, který v roce 2009 nechtěl hlasovat pro vládu, tak jsme se od ÚSTR dozvěděli, že spolupracoval s StB. Nebo případ Jiřího Dienstbiera staršího z roku 2006, kdy tehdejší šéf ústavu Pavel Žáček oslovil některé pracovníky Českého rozhlasu a před volbami se zveřejnilo, že byl spolupracovníkem kontrarozvědky. A když prý zaměstnankyně ústavu přišla s tvrzením, že to není pravda, tak jí snížili prémie.
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka pak reagoval: „Mohli jsme vidět, jak dnes pan Zaorálek a ČSSD zoufale hledají jakoukoliv informaci, která by to jejich tvrzení podpořila.“ Pak poznamenal, že člen rady ústavu Lukáš Jelínek byl jeho spolupracovníkem, a jistě si nevybral někoho, kdo by myslel jinak, než on. „Pak se bavíme o panu Burešovi, což je známý levicový politolog,“ pokračoval ve výčtu radních, spojených s ČSSD.
Zaorálek mu v reakci připomněl, že donedávna byl v radě například Patrik Benda, bratr poslanec ODS Marka Bendy. „To je vazba jako hrom,“ poznamenal místopředseda ČSSD. Naopak u radních, které zvolila levicová většina v současném senátu, šlo prý především o odbornost. „Všichni zvolení členové už dlouho před svým zvolením publikovali články, týkající se ústavu, a projevovali zájem o dění v něm,“ ujistil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav