Bratr Jana Krause v dusné debatě na ČT. Došlo i na rodinné vazby Marka Bendy

12.04.2013 9:18 | Zprávy

Diskusní pořad České televize Události, komentáře přinesl další kolo souboje o Ústav pro studium totalitních režimů. Místopředseda Poslanecké sněmovny z ČSSD Lubomír Zaorálek, který patří k obhájcům odvolání ředitele ústavu Daniela Hermana, se střetl s místopředsedou Senátu za ODS Přemyslem Sobotkou. V debatě vystoupil i odstoupivší předseda vědecké rady ústavu Michael Kraus, bratr herce Jana Krause. A došlo i na dalšího bratra - Patrika Bendu od poslance ODS Marka Bendy, který v ÚSTR působil donedávna.

Bratr Jana Krause v dusné debatě na ČT. Došlo i na rodinné vazby Marka Bendy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Místopřeseda ČSSD Lubomír Zaorálek zahájil debatu výčtem událostí, dokazujících politizaci ústavu ze strany ODS. Připomněl například poslance Juraje Ranince, který v roce 2009 nechtěl hlasovat pro vládu, tak jsme se od ÚSTR dozvěděli, že spolupracoval s StB. Nebo případ Jiřího Dienstbiera staršího z roku 2006, kdy tehdejší šéf ústavu Pavel Žáček oslovil některé pracovníky Českého rozhlasu a před volbami se zveřejnilo, že byl spolupracovníkem kontrarozvědky. A když prý zaměstnankyně ústavu přišla s tvrzením, že to není pravda, tak jí snížili prémie.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka pak reagoval: „Mohli jsme vidět, jak dnes pan Zaorálek a ČSSD zoufale hledají jakoukoliv informaci, která by to jejich tvrzení podpořila.“ Pak poznamenal, že člen rady ústavu Lukáš Jelínek byl jeho spolupracovníkem, a jistě si nevybral někoho, kdo by myslel jinak, než on. „Pak se bavíme o panu Burešovi, což je známý levicový politolog,“ pokračoval ve výčtu radních, spojených s ČSSD.

Zaorálek mu v reakci připomněl, že donedávna byl v radě například Patrik Benda, bratr poslanec ODS Marka Bendy. „To je vazba jako hrom,“ poznamenal místopředseda ČSSD. Naopak u radních, které zvolila levicová většina v současném senátu, šlo prý především o odbornost. „Všichni zvolení členové už dlouho před svým zvolením publikovali články, týkající se ústavu, a projevovali zájem o dění v něm,“ ujistil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…