Časopis: Takhle dlouhé prsty mají solárníci. Hrozí, že vstoupí do voleb

11.04.2013 9:43 | Zprávy

Lobby bohatých podnikatelů, která je schopná svou agresivitou ovládnout značnou část státní správy. To jsou „solární baroni“, kteří jsou prý schopni ovlivnit příští volby, a jejich vliv vzrostl natolik, že o něm jednala Bezpečnostní rada státu. Čeho jsou schopni, již dokázali.

Časopis: Takhle dlouhé prsty mají solárníci. Hrozí, že vstoupí do voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sloupy vysokého napětí

Bohumil Pečinka v Reflexu píše o solárnících jako o zásadní síle, schopné svými penězi ovlivnit příští volby a postupně ovládnout stát. Jejich vliv začíná být tak velký, že se kvůli tomu v minulém týdnu sešla Bezpečnostní rada státu.

Jako významná politická síla se provozovatelé fotovoltaik ukázali nejpozději na jaře 2012, když se ve sněmovně projednávala novela zákona o odpadech, která měla vyřešit způsob likvidace starých solárních panelů na českých polích. Poslanci měli obavy, že by firmy prostě nechali panely na polích a zmizely na Kypr či do jiné exotické destinace, kde má většina z nich oficiální sídlo. Proto navrhli, aby měli solárníci povinnost odvádět část svých zisků na budoucí likvidaci panelů. Navzdory velmi ostrému tlaku solární lobby se podařilo návrh prosadit.

Pak však přišlo ke slovu ministerstvo životního prostředí. Chalupův úřad za celý rok od schválení nebyl schopen k zákonu vypracovat prováděcí vyhlášku, bez které není možné zákon uvádět do praxe. Vinou Chalupových podřízených se tak solárníci stále mohou z povinnosti spořit vyvázat.

Mezitím se snaží o změnu zákona, který jim ukládá nemilou povinnost. Když se na jaře 2013 projednávala další novela zákona o odpadech, pokusil se poslanec ODS Tomáš Úlehla do návrhu propašovat přenesení povinnosti platit likvidaci panelu na výrobce- tedy čínskou firmu, se kterou by se stát domlouval velmi těžko a ve finále by nejspíš vše raději zaplatil sám.

Úlehla svůj návrh neprojednal s klubem, výborem a vlastně vůbec s nikým, nezdůvodnil jej a dokonce ho ani nepodal písemně. To vše podle Pečinky nese znaky lobbistické pokoutnosti. Kromě toho se jiný poslanec pokusil prosadit alespoň prodloužení lhůty, ve které musí solárníci peníze na likvidaci naspořit. Ani tento návrh neprošel.

Následovala největší záhada českého parlamentu za celou porevoluční historii. Do Senátu totiž návrh dorazil s pozměňovacím návrhem poslance Úlehly, který ale poslanci neschválili. Není zřejmé, kdo jej do materiálu propašoval, ale faktem je, že senátoři si ničeho nevšimli a pochybný pozměňovací návrh s předlohou schválili. V tu chvíli si toho konečně někdo všiml a situaci se podařilo napravit bleskurychlou další novelou, ovšem byla to zajímavá ukázka, čeho všeho se můžeme v kauze fotovoltaiky nadát.

Na podzim má do sněmovny přijít novela zákona o podporovaných zdrojích energie, který je původcem astronomických zisků solárních baronů, a v této souvislosti se očekává ještě mnohem ostřejší bitva. Stát navrhuje zrušit podporu solární energetiky, a lze předpokládat, že její provozovatelé se nedají. Navíc bude necelý rok před koncem volebního období a je takřka jisté, že do příští sněmovny neprojde více než polovina současných poslanců. Proto se dají při projednávání očekávat mnohá překvapení, proti kterým je anabáze s pozměňovacím návrhem poslance Úlehly jen předehrou.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…