Pod heslem “Mnoho korupce a málo detektivů“ se odehrála první hodina pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Hostem byl policejní prezident Martin Červíček a také bývalý detektiv Zdeněk Ondráček.
Martin Červíček musel hned v úvodu odpovídat na otázku, jak je daleko vyšetřování vnitřní kontroly v otázce případného pochybení Tomáše Martince, šéfa protikorupční policie. Podle Červíčka se vyšetřování chýlí ke konci. Po 13. květnu závěry dostane Generální ředitelství PČR. Červíček však v žádném případě nechtěl komentovat nějaké dílčí poznatky. „Snažím se být profesionálním policejním ředitelem. Komentovat budu pouze oficiální závěry vyšetřování,“ kategoricky řekl Červíček.
Martinec je schopný kriminalista
Na adresu Tomáše Martince se Červíček vyslovil, a to tak, že jej prohlásil za velice schopného kriminalistu a chtěl by jej využít ve vyšetřování závažné hospodářské činnosti. Podle něj to samozřejmě záleží na závěrech šetření inspekce, nicméně by ho Červíček rád viděl v náměstkovské funkci v nově plánovaného Analytického centra, které by se celorepublikově zabývalo hospodářskou kriminalitou.
Odstoupení Martince pak Červíček považuje za slapské gesto, které přispělo ke zklidnění situace. Na otázku Václava Moravce, zda se již ví jméno nového šéfa protikorupční policie policejní prezident řekl, že rozhodně ne. Václav Moravec zmínil spekulace, že se jím má stát údajně blízký kamarád Lenky Bradáčové Petr Vicenz.
Kriminalisté musí mít klid a nesmí být zahlceni úpřípady
Příliš mnoho korupce a příliš málo detektivů. A ti navíc často utíkají. Tak vypadá protikorupční útvar podle bývalého detektiva Zdeňka Ondráčka. Z jeho hrubých výpočtů plyne, že na jednoho ze sedmnácti vyšetřovatelů nyní připadají téměř tři spisy týkající se závažných a složitých kauz.
Martin Červíček v ČT opakoval, že právě k počtu vyšetřovaných kauz na jednoho detektiva bude směřovat změna systému v práci v protikorupční policii. Celorepublikové útvary by podle něj skutečně měly dělat jen ty nejzávažnější případy a vše ostatní by se mělo postoupit například na krajskou úroveň.
Podle Červíčka je třeba pro tyto útvary vybírat také nejschopnější lidi. Personální posílení útvaru však není v nejbližší době v plánu. Podle něj se má jít cestou odebrání méně závažných kauz. Protikorupční policie nemůže mýt 300 kauz. Každý z detektivů, se prý může zabývat maximálně 1 až 2 kauzami.
Kriminalisté nemohou obcházet státní zastupitelství
Finanční analytický útvar Ministerstva financí se však obává, že pokud se kauzy postoupí na nižší úroveň, nebudou už vyšetřovány vůbec. Červíček toto tvrzení odmítá. FAÚ MF je jedním z nejdůležitějších partnerů protikorupční policie. Právně z něj přichází nejvíce podnětů k dalšímu šetření.
Policejní prezident v ČT zdůraznil shodu s Lenkou Bradáčovou na tom, že je třeba, aby se již neopakovala situace, kdy protikorupční policie vyšetřuje bez dozoru státního zastupitelství. Připustil, že například v případu Amun.re tak skutečně došlo ke zpoždění v zahájení dalšího vyšetřování.
V závěru rozhovoru s policejním prezidentem byla řeč o doplňování stavů Policie České republiky. Nyní je schválený počet 39000 policistů, avšak chybí jich zhruba 700. Podle Červíčka tak již probíhá nábor nových pracovníků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr